18. Kadir Has Ödülleri Dünyada Sürdürülebilir Ekonomi Alanında Üstün Başarı Ödülü – Prof. Dr. Ziya Öniş
15
Mayıs 2023, Pazartesi

18. Kadir Has Ödülleri Dünyada Sürdürülebilir Ekonomi Alanında Üstün Başarı Ödülü, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Prof. Dr. Ziya Öniş’e verildi. Kalkınmacı devlet ve küresel politik ekonomi, kalkınmanın ekonomi politiği, küreselleşmenin ve demokrasinin geleceği, yükselen güçlerin karşılaştırmalı politik ekonomisi ile Avrupa ve Türkiye politikaları konuları üzerine yaratıcı ve çığır açıcı çalışmaları, bu konular üzerine sunduğu özgün dersler ve titiz eğitmenliğinden dolayı Prof. Dr. Ziya Öniş, Değerlendirme Kurulu tarafından 2023 yılında “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

Habere Git
Cinsiyet Eşitliği Ofisi Koordinatörü Behice Pehlivan ile Röportaj
15
Mayıs 2023, Pazartesi

Koç Üniversitesi Cinsiyet Eşitliği Ofisi Koordinatörü Behice Pehlivan ile Cinsiyet Eşitliği Ofisi’nin kuruluş amacı ve projeleri hakkında konuştuk. Behice Pehlivan ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızda, mezunlarımızın Koç Üniversitesi’nin Cinsiyet Eşitliği çalışmalarına nasıl destek verebileceğini bulabilirsiniz.

Habere Git
Yeni Enfeksiyonlara Uluslararası Bir Bakış: Alanında Uzman Bilim İnsanları İstanbul’da Buluştu
14
Nisan 2023, Cuma

Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID), Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi (KUISCID) iş birliğiyle, 19-20 Ocak 2023 tarihlerinde, 3 yıldır devam eden COVID-19 pandemisi başta olmak üzere yeni salgınları değerlendirmek için bir toplantı düzenledi.

Habere Git
Kanserin Tetikçisi Protein Bulundu – Prof. Dr. Devrim Gözüaçık
16
Ocak 2023, Pazartesi

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Devrim Gözüaçık ve ekibi, kanserli hücrelerin mikro çevreleri ile etkileşimlerini inceledikleri çalışmada, normal doku gelişimi ve onarımındaki etkileriyle bilinen CT-1 adlı bir molekülün şaşırtıcı bir rolünü keşfettiler.

Habere Git
Bilim Kahramanları Derneği 2021 Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü – Doç. Dr. Didem Unat
16
Ocak 2023, Pazartesi

Bilim Kahramanları Vakfı’nın, bilim ve mühendislik alanlarına katkı sağlayan 38 yaşını geçmemiş genç bilim insanlarına yönelik olan 2021 Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Didem Unat aldı.

Habere Git
2022 Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası’nın Sahibi Prof. Dr. Bilge Yıldız Oldu
16
Ocak 2023, Pazartesi

Türkiye’nin yetiştirdiği, evrensel bilgi birikimine katkıda bulunan başarılı bilim insanlarını ödüllendirmek amacıyla verilen Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası bu yıl pandeminin ardından Rahmi M. Koç Müzesi’nde yeniden yüz yüze gerçekleştirilen törenle sahibini buldu. Bu yıl yedincisi verilen madalyanın kazananı, çalıştığı teknolojilerle dünya çapında enerji verimliğini artırıp karbondioksit salımını azaltarak, iklim ve enerji krizlerine karşı ürettiği bilime dayalı çözümlerle öne çıkmış bilim insanı, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (Massachusetts Institute of Technology - MIT)

Habere Git
Koç Üniversitesi Bilimsel Araştırmaların Merkezi Olmayı Sürdürüyor: Avrupa Araştırma Konseyi’nde 7,1 Milyon Avro Destek
16
Aralık 2022, Cuma

Koç Üniversitesi farklı disiplinlerden dört araştırması için Avrupa Araştırma Konseyi’nden (ERC) toplam 7,1 milyon avroluk destek almaya hak kazandı. Bu yıl Türkiye’den ERC desteğiyle bilime katkı sağlayacak projeler moleküler biyoloji ve hastalıkların tanımlanması, demokratik gerilemenin dinamikleri, çevre dostu lojistik çözümler, enerji ve fotovoltaik teknolojiler gibi farklı araştırma alanlarına odaklanıyor.

Habere Git
Financial Times’ın En İyiler Listesinde Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nden Rekor Yükseliş
16
Aralık 2022, Cuma

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, en prestijli yayınlardan biri olan Financial Times’ın tüm dünyadaki işletme okullarının “Executive MBA” (EMBA) programlarını değerlendirdiği sıralamada sağladığı olağanüstü yükselmeyle 31’inciliğe yerleşerek bu yıl da Türkiye birinciliğini korudu. Dünyanın en iyi işletme okullarının yer aldığı bu devler liginde Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, bir kez daha Türkiye’den ilk 100’e giren tek okul oldu. Kadın öğretim üyesi oranında %50’ye ulaşan Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü, bu kriterde ise üç üniversiteyle 1’inciliği paylaştı.

Habere Git
Sosyal Girişimler ve Sorumlu Şirketler Bir Araya Geldi
18
Kasım 2022, Cuma

Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF)’in, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle Vehbi Koç Vakfı (VKV) ve Sosyal İnovasyon İnisiyatifi Derneği (Impact Hub İstanbul) ortaklığında gerçekleştirdiği Sosyal Girişim İstanbul Projesi’nin en önemli ayaklarından PartnerUp Hızlandırma Programı’nın beş aylık ilk döngüsü tamamlandı.

Habere Git
Koç Üniversitesi Türkiye’nin EQUIS Akreditasyonlu Tek Üniversitesi Olmayı Sürdürüyor 
18
Kasım 2022, Cuma

Koç Üniversitesi, yönetim bilimleri ve işletme alanında faaliyet gösteren yükseköğrenim kurumlarının kalite değerlendirmesi ve gelişimi amacıyla oluşturulan Avrupa Kalite Geliştirme Sistemi (EQUIS) tarafından yeniden akredite edildi. Koç Üniversitesi, Türkiye’den bu akreditasyonu alan tek akademik kurum olma özelliği taşıyor. 

Habere Git
AKMED Davet – Hayvanlar ve Paralar – Antik Çağ’dan Günümüze Paralar Üzerindeki Hayvan Görselleri
20
Ekim 2022, Perşembe

Hayvanlar ve Paralar: Antik Çağ’dan Günümüze Paralar Üzerindeki Hayvan Görselleri sergisi tarih, arkeoloji meraklılarını ve hayvanseverleri Antalya’nın Kaleiçi Müzesi’nde buluşturacak. Hayvanlar ve Paralar, tarih boyunca devletlerin kullandığı paralara resmedilen hayvan figürlerine odaklanan ilk sergi olma özelliği taşıyor. Sergide, 100’ün üzerindeki devletin 34 farklı hayvan görselinin resmedildiği 140 ayrı parasıyla ilgili çarpıcı bilgiler de yer alacak.

Habere Git
Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Seda Keskin Avcı Kimya Mühendisliği Alanında Dünyanın En Seçkin 20 Bilim Kadınından Biri Seçildi
20
Ekim 2022, Perşembe

Kimya Mühendisliği alanındaki en köklü dergilerden Chemical Engineering Research and Design (ChERD)’ın bu yıl ilan ettiği “Dünyanın En Seçkin 20 Bilim Kadını” listesinde Türkiye’den de bir isim yer alıyor. Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seda Keskin Avcı, kimya mühendisliği alanında etki yaratmış isimlerin bilim dünyasıyla paylaşıldığı listede yer almaya layık görüldü.

Habere Git