Müzede bir gün: Rahmi M. Koç Müzesi gezisi

Temmuz 30, 2019

İçindeki çocuğu yaşatan mezunlarımız 3 Haziran’da Fenerbahçe Vapuru’nda çay-simit ile başlayıp rehberli tur ile devam eden Rahmi M. Koç Müzesi gezisinde keyitli bir gün geçirdiler.
<
Güneşli bir gün, Haziran ayının ilk cumartesi günü. Takvimlere de, havaya da yaz gelmiş ve bunu hissedebiliyoruz. Hemen hemen her yıldan mezunlar ile birlikte Haliç’in kıyısında bir vapurdayız. Öyle aklınıza gelen herhangi bir vapur değil bu, Rahmi M. Koç Müzesi’nin Fenerbahçe Vapuru…Ortak paydamız ise nostalji olmuş, bir elimizde çay, bir elimizde simit; muhabbetimiz koyu, müze gezisi başlamazsa saatlerce de burada durabiliriz diye düşünüyoruz.

Vapurdan çıkıp müzenin içine geçmeden önce sürpriz bir tur daha var.Hasköy-Sütlüce arasındaki Nostaljik Demiryolu seferinde, makinistimiz Mustafa Bey ile Altın Boynuz’un yanından geçip geri dönüyoruz.

Bütün müzeyi gezmek saatlerinizi alabilir, zira her köşesi gerçek olduğunu anlamak için durup uzun uzun bakmanız gereken parçalarla, filmlerde gördüğümüz ya da şanslıysak anılarımızda var olmuş araçlarla dolu. Denizde, havada, karada kilometrelerce yol kat etmiş olan her şey bir zamanlar içindeki insanların cesaretini ve mutluluklarını da beraberinde taşıyarak son duraklarında yer alıyor.

İlk kez gelenler için yanı başlarındaki Harikalar Diyarı ile tanıştıran, önceden ziyaret etmiş olanlar içinse daha sık gelinmeli dedirten bir müze burası. O gün müzede toplanan herkes adına bu gezide olmamızı sağlayan Koç Üniversitesi Mezunlar Derneği’ne ve Rahmi M. Koç Müzesi ekibine kocaman teşekkürler!