wp-content/uploads/mezun-bulusmalari/img/anasayfa.jpg

2012, 2011 ve 2010 senesi mezunlarımız 29 Eylül Cumartesi akşamı Beyoğlu’nda açılacak yeni lokalimizde buluştu.

Bugünün temelleri, aylar önce atılmıştı. Mezunlar Derneği'nin 2011 Aralık'ta seçilen yeni Yönetim Kurulu ilk iş olarak komitelere ayrıldı ve komite bazlı odaklanmış çalışmalar başladı. Bu komitelerden biri de Business & Networking Komitesi idi ki, yeni Yönetim Kurulu'nun ilk etkinliklerden biri olan ve okulda kulüplerde aktif olan mezunlarımızın katıldığı "Seçildiniz" eventinden de Mezunlar Derneği'nden beklentilerin başında yer alan konunun Business & Networking olduğu görüldü. Uzun süredir devam eden altyapı çalışmaları sonrasında, 31 Ocak Perşembe akşamı ilk Business & Networking etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bu etkinliklerin bir markası olması gerektiği düşüncesi ile, mezunlarımız arasında bağ kurmayı, aralarındaki bağları kuvvetlendirmeyi sağlayacak olan KUrBAĞ etkinliklerinin başlangıcını, en fazla mezuna sahip olduğumuz olan Pazarlama alanında gerçekleştirdik.

 

Stresli Hazırlık Süreci… ve Mutlu Son…
Yalnızca 10 gün önce duyurusuna başladığımız ve yağmurlu bir İstanbul akşamına gelen bu etkinliğe 100 kadar mezunumuzun katılımı bizi hem çok mutlu etti, hem de motivasyonumuzu arttırdı.
Hepimiz çok heyecanlıydık. Çok etkinlik yapmıştık ama bu kez somut bir sonuç elde etmek istiyorduk ve hiç denemediğimiz bir Speed Networking etkinliği vardı içerikte!
Akış nasıl olacak, ne zaman neyi sunmalıyız, nasıl yaparız bu Speed Networking’i diye düşünüp, defalarca değerlendirmeler yaptık ve sonunda mezunlarımızın meyvelerini aldığını görüp mutlu olduk…

İstiklal Caddesi’ndeki Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi-ANAMED’deki Mezunlar Lokali Ev Sahipliğinde…
Artık kullanıma hazır hale gelen ve son izinleri almak üzere olduğumuz, yakın gelecekte tüm mezunlarımızın hizmetine sunulacağını umduğumuz Mezunlar Lokali etkinliğimize ev sahipliği yaptı.  Bu muhteşem atmosfer, mezunlarımızın memnuniyetini daha da arttırdı.  Önce derneğimizi tanıttık, sonra Speed Networking’i hep birlikte deneyim ettik.
Clicker soruları ile mezunlarımızın beklentilerini ölçtük ve anlamaya çalıştık.  2 mezunumuzun ortak kurduğu şirketlerini ve Pazarlama alanında herkesi ilgilendiren yepyeni ve yaratıcı bir iş fikrini mezunlarımıza sunduk…  Ve uzun süren kokteylimizle etkinliği bitirdik… Verimli sonuçlarını, daha etkinlik sırasında gördük…  Kokteylde bir yandan eğlenirken diğer taraftan, sohbet edildi, mezunlar hayatlarındaki değişiklikleri birbirleriyle paylaştı, bizler Dernek’teki gelişmeleri aktardık, KUAIS güncellemesi yaptık, yeni mezunlarımız Dernek üyesi oldu, mezunumuz Merve Gürsoy arkadaşlarını Mezunlar Korosuna davet etti ve gece saat 22.00’ye kadar böylece devam etti.

İşte Sonuçlardan Örnekler!
100 civarı mezunumuzun her biri en az 15-20 kişiden kartvizit almış, hatta kimisi ertesi gün iş için birbiri ile görüşme ayarlamıştı.  Bir girişimci kendine destek bulurken, film şirketi sahibi bir mezunumuz bir kanalla ön görüşme yaptı.
İş arayan bir mezunumuz, bir şirketin Genel Müdürü olan mezunumuzla iş görüşmesi ayarladı.  Henüz stajyer olan ve Yüksek Lisans’ını bitirmek üzere olan 3 mezunumuz, profesyonel kariyer danışmanlığı yapan bir mezundan iş hayatına dair önemli bilgiler aldı.  Yeni yarattığı markasını geliştirmeye çalışan bir mezun, bir Ürün Müdürü ile sponsorluk ve işbirliği anlaşması için ilk görüşmeyi yaptı…  E-ticaret yapan bir mezunumuz kendine yeni bir tedarikçi buldu.  Danışmanlık yapan bir mezun, iş geliştirme yapan bir mezun ile hizmet anlaşmasının temellerini attı…  Pazar araştırması yapan bir mezunumuz, onlarca Pazarlama Müdürü ile tanıştı ve yeni iş ortaklıkları kapıda…  Belki arada bu etkinlik bahanesiyle Speed Dating de olmuştur da, onu henüz öğrenemedik.  Yönetim Kurulu yeni gönüllü üyeler kazanırken, ajans sahibi bir mezunumuz müşterilerine sunabileceği bir hizmete sahip olduğunu düşündüğü bir başka mezunla dakikalarca proje üretti.

Mezunlar Gitmek İstemedi…
Bunlar yalnızca bizim bildiklerimiz…  Yalnızca 15 dakikalık Speed Networking ve sonrasında bitiş saati 21:30 yazılmışken 23:00’e  kadar süren kokteylde kim bilir başka kaç BAĞ daha KUruldu…  Zaten bu uzun sohbetlerin sinyalini Speed Networking sırasında almıştık… 1,5 dakikanın sonunda çalan zile rağmen kimse sohbeti bitiremiyor ve sonraki kişiye geçemiyordu.  Aldığımız en büyük ders ve geri bildirim, Speed Networking’in süresini daha da uzatmamız oldu. Ve biz bu dersi çoktan aldık bile!

Sıradaki Etkinlikler Bekleniyor…
En büyük mutluluğumuz, kurulan yeni bağların yanında, tüm mezunların memnun ayrılmaları ve bundan sonra da katılacaklarını belirtmeleri…  Gelenler memnun, gel(e)meyenler pişman oldu…  Ama herkes bir sonraki etkinliğin tarihini bekliyor!  İşte MECH.ENG’10 Oytun ÖZEN’in “Bir daha bu tür bir etkinliğimize katılır mısın?” sorumuza cevabı;
Koç Üniversitesi mezunlarının birbirleri arasındaki bağı güçlendirici bu tür etkinliklerin devamının gelmesi taraftarıyım. İş hayatında da çokça karşılaştığım diğer üniversite mezunlarının birbiri arasındaki dayanışmayı gördükçe bizim Üniversitemiz için de neden olmasın diyorum. Bundan sonraki yapılacak etkinliklere de bu etkinlik gibi katılımın yüksek olmasını umarak mutlulukla katılacağımı belirtmek isterim.

Tebrikler Motivasyon Kaynağımız…
Aldığımız tebrikler de cabası…  BA’10 Elif ŞERİFOĞLU dedi ki; Öncelikle B&N etkinligi fikri icin ekip olarak sizleri tebrik ediyorum. Ayni universite kulturunu alarak is hayatina gecis yapan biz mezunlari, network amaciyla biraraya getirme fikri cok hos. Bir sonraki etkinlik tarihini bekliyor olacagim.  INTL REL’05 Çağla ARDAKda “Süperdi! Süperdi!” diye memnuniyetini dile getirdi.

Yeni Fikirler ve Öneriler de Çıktı…
Bir de bazı mezunlarımız yeni fikirler verdiler bize… Kendi aldıkları derslerle…  İşte EMBA’08 İsmail BOY’un  etkinlik sonrası yaptığı…Size katki olur mu bilmem ama benim ertesi gun yaptigim ilk is yeni bir kartviizit albumu alip topladigim kartvizitleri meslek guruplarina gore tasnif etmek oldu, bundan sonraki toplantilara katilip bu albumu doldurmaya calisacagim, ve ihtiyacim olmasi halinde ilk muracaat edecegim adres bu album olacaktir.
  
Bir başka öneri daha var… Speed Networking’i “Jet Networking”e çevirecek bir öneri…  PSYCH’10 Gözde ATTİLA’nın  önerisi;  Şu 'neden burdayım' konusu, özellikle kendi işini yapanlar ve iş arayanlar için önemli bence. Bu soruların cevaplarını hepimiz bilsek görsek birbirimize daha fazla faydamız olabilir diye düşünüyorum. Mesela orada dün büyük bir reklam ajansında staj yapmak isteyen biri olmuş ama ben tanışmamış olabilirim, aslında böyle bir şeyi ayarlayabilirim. Gibi… Belki bunu direkt internet üzerinden de yapabiliriz, bir mail grubu veya mesaj panosu gibi. 

Hepsini yapmayı planlıyoruz… Zamanla… Acele etmeden hepsini gerçekleştirmek istiyoruz… Sizlerin de desteği ile…

Özel Bir Teşekkür…
Bu etkinlik için teşekkür etmemiz gerekenler var… Business & Networking Ekibi ve Yönetim Kurulu ile Genel Sekreterimiz – sekreterimiz kendi içimizde birbirimize ilk toplantıda teşekkür ederiz nasıl olsa…
Ama bu fikri geliştirmemize katkı sağlayan ve ilk etkinliğimiz olmasına rağmen bize güvenip sponsor olan, müthiş yaratıcı fikir Bi’Fincan’ın kurucuları mezunlarımız ECON’05 Gökçe DURUSOY ve ECON’04 Kerem ÖZERDOĞAN’a özellikle teşekkür ediyoruz.  Benden söylemesi, girip web sitesindeki videoyu izleyip de hizmet almayan Pazarlama ya da Marka Yöneticisi çıkmaz!

Şimdi Ne Yapacağız?
Herkesin bizden beklentisi, bu etkinliklerin devamını yapmamız…   Peki biz ne yapacağız? – Hazırlıklarımızı sizlerle paylaşıp, önerilerinizi Size soracağız!  Tüm alternatiflerin olduğu bir anket ile, size soracağız, ve sizin istekleriniz doğrultusunda hareket edeceğiz…

Sıradaki Etkinliklerimiz…
Bundan sonraki ilk 3 etkinliğimiz belirlendi…  Şubat ve Mart aylarında; Girişimcileri, HRcıları ve Merger & Acquisition alanında çalışan mezunları bir araya getireceğiz…  Aslında çalışma prensibimizi yine mezunlarımızdan MA. ACHM.’08 Bengü GÜN özetledi o gece;

We Are Not Working, We Are Networking with KUrBAĞ