TEVFİK FİKRET

Turgut Çeviker’in hazırladığı “Tevfik Fikret” kitabı,
106 yıl sonra ona farklı açılardan bakan bir armağan.
Koç Üniversitesi Yayınları’nın (KÜY) yeni dizisi
“Armağan Kitaplar”ın da ilk kitabı aynı zamanda…

Batı’nın kapısını ilk açan sanatçı Tevfik Fikret, bütün zamanlar için edebiyatımızın ana aktörlerinden birisi. Yapıtları, yaşamı ve edebiyatımıza getirdiği yeniliklerle büyük bir temel taşı. Diğer bir deyişle, okul yıllarından itibaren hep duyduğumuz, bir şekilde karşımıza çıkan önemli isimlerden biridir; ama kimdir gerçekten Tevfik Fikret, önemi nedir, onu layıkıyla tanıdığımızı söyleyebilir miyiz?

“Kimseden ümmîd-i feyz etmem, dilenmem perr ü bâl

Kendi cevvim, kendi eflâkimde kendim tâ’irim

İnhinâ tavk-i esâretten girândır boynuma;

Fikri hür, irfânı hür, vicdânı hür bir şâ’irim”

Tevfik Fikret kitabı, 106 yıl sonra ona farklı açılardan bakan bir armağan. Kitabın dörtte üçünü “dünkü metinler”, dörtte birini 1970 sonrası yazarların “bugünkü metinler”i oluşturuyor. Bu seçim, geçmişten bugüne uzanan yüzyıllık değerlendirmeler retrospektifi sunuyor. Bu kurgu, yazarların sanatçıyı zaman içinde ele alışlarındaki –değişen ve gelişen– dil, biçem, dünya görüşü, edebiyat anlayışı ve eleştiri tutumlarını da belgeliyor.

Tevfik Fikret, Koç Üniversitesi Yayınları’nın (KÜY) yeni dizisi “Armağan Kitaplar”ın da ilk kitabı aynı zamanda. Yılmaz Güney, Halit Ziya Uşaklıgil, Yahya Kemal, Nurullah Ataç, Sait Faik, Sabahattin Ali, Fikret Muallâ, Yaşar Kemal, Âşık Veysel kitaplarıyla devam etmesi planlanan “Armağan Kitaplar” dizisini Turgut Çeviker yayına hazırlıyor. Bol görsel malzeme eşliğinde, söz konusu isimler hakkında yayımlanmış bütün yazılar elden geçirilerek, özgün anlatımlar süzülerek oluşturulmuş bir derleme niteliğindeki bu armağan kitapları, çok yazarlı biyografiler olarak da değerlendirmek mümkün.

 

Künye Bilgisi:

TEVFİK FİKRET

Hazırlayan: Turgut Çeviker

Yayın tarihi: Eylül 2021

ISBN: 978-605-7685-93-3

Barkod: 9786057685933

Ürün Sırası: 240

Ana Kategori: Armağan Kitaplar

Ebat: 15,5 x 22 cm

Kapak Türü: Karton Kapak