KUMED AKADEMİ / Müzakere Teknikleri

Nisan 28, 2022

Hayat müzakerelerle dolu. Her gün profesyonel ve kişisel hayatlarımızda farklı şekillerde deneyimliyoruz. Kahve alırken, evden çıkarken, akşam ne yapacağımızı konuşurken, işleri bölüşürken, öğle yemeğini kararlaştırırken, işe girerken, satış anlaşması yaparken, emaille iletişim kurarken, aklımıza gelebilecek günlük, ilişkilere dair ya da işle alakalı her durumda, kendimizi bir başkasına ifade ettiğimiz, en az iki kişinin dahil olduğu bir karar verdiğimiz her an bir müzakerenin içerisindeyiz.

Bu eğitim, iş arkadaşlarımızla ilişkilerimizde, farklı kademeler ve bölümler arası iletişimde, müşterilerle, yeni iş ortaklarıyla yapılacak anlaşmaları konuşur ve değerlendirirken, ev alırken, bir iş görüşmesi yaparken gerekli olan teknikler ve stratejileri, masadaki potansiyelin tamamını kullanarak yapılacak doğru anlaşmalara varmak için gerekli araçları sunuyor.

İyi ve etkin bir müzakereci olmanın yolu bazı becerileri öğrenmek ve geliştirmekten geçiyor. Bunun için bazı kasları geliştirmek ve doğru geri bildirimlerle pratik etmek gerekiyor. Eğitim, müzakerelerde iyi sonuçlar elde etmek, süreçleri değerlendirmek ve yönlendirmek, kendini anlamak ve doğru ifade etmek, karşınızdakini daha iyi anlamanın yöntemlerini öğrenmek, esas meselenin ne olduğunu tahlil etmek, daha iyi iş anlaşmaları yapmak için ihtiyacınız olan yol haritasını sunuyor.

Kayıt olmak için:

https://www.kocmezunlar.org/muzakere-teknikleri

adresini ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim Akışı:

I. MODÜL

  1. Çatışma analizi ve çözümü
   1. Çatışmayı tanımlayalım. Evreleri neler?
   2. Çatışmayla tanışmamız nasıl oldu?
   3. Eğilimimiz nasıl? Güçlü yanımız ne? Neyi geliştirmek isteriz? (Anket uygulaması)
   4. Çatışmaya hangi stratejilerle yaklaşılabilir?
  1. Müzakere
   1. Müzakere nedir?
   2. Müzakerenin aşamaları ve unsurları
   3. İyi ve etkin bir müzakereci neler yapar? Neler yapmaz?
   4. Müzakere türleri

Video ve alıştırmalar

II. MODÜL

  1. Bölüşümcü ve bütünleştirici müzakere
   1. Refleksif müzakereden yaratıcı düşünceye nasıl geçelim?
   2. Bir bakış açısı değişimi
  1. Müzakereye hazırlık
   1. Müzakere hazırlık tablosu
   2. Alternatifler
   3. Hedefler, Öncelikler, Paketler
  1. İletişim
   1. Kendimi nasıl ifade edersem anlaşılırım?
   2. Karşımdakini anladığımı nasıl belli ederim?
   3. Yansıtma, özetleme, soru sorma ve etkin dinleme

III.MODÜL (Yüz yüze)

Tüm gün uygulama

(Hazırlık, simülasyon, değerlendirme)

Meltem Ersoy, George Mason Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde doktorasını, Sabancı Üniversitesi Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü ve Kadıköy Anadolu Lisesi mezunu. Sabancı Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve University for Peace’te Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Çatışma Çözümleri, Etkin Müzakere Yetkinlikleri üzerine dersler ve eğitimler verdi. Müzakere, arabuluculuk ve iletişim konularında farklı alanlarda çalışan kişi ve kurumlara danışmanlık ve eğitmenlik yapıyor. Diplomatlara, büyükşehir belediyesine, farklı bölge belediyelerine, gençlik merkezlerine ve yurtdışında özel öğrenci programlarında ğitimler verdi. Kültür sanat röportajları ve yazıları Artful Living, Art Unlimited, Sivil Sayfalar ve Sanal Yazı Evi platformlarında yayınlanıyor.

14 Haziran Salı – 19:30 – 22:30 (Online)
16 Haziran Perşembe – 19:30 – 22:30 (Online)
19 Haziran Pazar – 10:00 – 17:00 (KoçPera – yüz yüze)
Toplam 3 ders & 13 Saat