Koç Holding sponsorluğunda gerçekleşen 15. İstanbul Bienali kapılarını açtı.

Mezunlar Derneği olarak, sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset'in küratörlüğünde "İyi bir komşu" başlıklı bienale ev sahipliği yapan mekanlardan İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu ve Pera Müzesi’ni rehberli tur eşliğinde ziyaret ettik.

“İyi bir komşu; sizin gibi yaşayan birisi midir, sizinle aynı gazeteyi mi okur, nadiren gördüğünüz birisi midir, cinsiyetsiz midir, sizden daha zengin veya yoksul mudur, yeni taşınıp gitmiş birisi midir, korkmadığınız bir yabancı mıdır?” Bienal’in sorduğu sorulardan bazıları…

Gündelik deneyimler yoluyla davranış rutinlerinin ve değerlerin oluştuğu bir alan olarak tanımlanan ev, aynı zamanda aidiyet ve kök salmışlık duygusunun ortaya çıkaran bir yer.

Seçkideki işler, özel alanlarla ilişkilenen farklı yaşam tarzlarını ve içinde yaşayanlar olarak bizlerin evdeki alanları en iyi şekilde kullanma ve kişiselleştirme biçimlerimizi araştırıyor. Böylece, evin nasıl daha farklı kimliklere dair ipuçları barındırabileceğini ve tarih boyunca kendini ifade etmenin bir aracı olarak nasıl işlev gördüğünü inceliyoruz.

32 ülkeden 55 sanatçının ev, mahalle ve aidiyet kavramlarını tartışmaya açan işlerin sergilendiği İstanbul Bienali, 12 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek.

Etkinlik fotoğrafları için tıklayın.