Subat 2011 E.bulten
Aylık Elektronik Haber Servisi
TEMMUZ 2011
 
 
 
Koç Üniversitesi 17’inci mezunlarını verdi.


Koç Üniversitesi’nin 17’inci mezunları, Mütevelli Heyeti Başkanı Rahmi M. Koç, Rektör Prof. Dr. Umran İnan ve Uluslararası Ticaret Odası (ICC) Başkanı Victor Fung’un katıldığı törende diplomalarını aldı. Lisans ve lisansüstü 833 öğrencinin diploma aldığı törende konuşan Mütevelli Heyet Başkanı Rahmi M. Koç, Tıp Fakültesi’nin Sağlık Bilimleri Kampüsü için yılsonunda temel atmayı hedeflediklerini açıkladı.

2010–2011 akademik yılını başarıyla tamamlayan Koç Üniversitesi lisans ve lisansüstü mezunu sekiz yüz otuz üç öğrenci, 25 Haziran 2011, Cumartesi günü Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nde gerçekleştirilen törenle diplomalarını aldı. Törende konuşma yapan Mütevelli Heyet Başkanı Rahmi M. Koç, bu yıl sekiz yüz otuz üç lisans ve lisansüstü öğrenci mezun eden Koç Üniversitesi’nin yılsonunda Tıp Fakültesi’nin Sağlık Bilimleri Kampüsü’nün temellerini atmaya hazırlandığını söyledi.

Rumelifeneri Kampüsü’nde gerçekleştirilen, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ve Mütevelli Heyet Başkanı Rahmi M. Koç'un konuşmaları ile başlayan 17. Mezuniyet Töreni’ne, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, dünyanın en büyük holdinglerinden Li&Fung Limited Şirketi’nin kurucusu ve Uluslararası Ticaret Odası (ICC) Başkanı Victor Fung da katıldı.
Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Koç, Pennsylvania Üniversitesi’nden Prof. Dr. Janice Bellace, TEB Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çolakoğlu, Harvard Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nden John McArthur, Siemens A.G Yönetim Kurulu Eski Üyesi Prof. Dr. Claus Weyrich, Princeton Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sandra Bermann ve Columbia Üniversitesi’nden AB Hukuku Profesörü George Bermann’ın da bulunduğu dünyanın önde gelen akademisyen ve iş adamlarından oluşan Koç Üniversitesi Danışma Kurulu Üyeleri de konuklar arasında yerini aldı.


Törenin açılışında konuşan Mütevelli Heyeti Başkanı Rahmi M. Koç, 2010–2011 eğitim döneminde lisans ve lisansüstü eğitimlerini başarıyla tamamlayan sekiz yüz otuz üç öğrencinin daha mezun olduğuna dikkat çekerek, Koç Üniversitesi’nden mezun olan seçkin öğrenci topluluğunun 7.300’e ulaştığını söyledi. Geçen akademik yılda, önemli gelişmeler kaydedildiğini belirten Rahmi M. Koç, 2010 yılında Koç Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerin sıralamalarında büyük sıçramalar olduğunu ifade etti.

Araştırma geliştirme faaliyetlerinde de önemli gelişmeler yaşandığını anlatan Rahmi M. Koç, Koç Üniversitesi’ne sağlanan fonlarda da ciddi artışlar elde edildiğini söyledi. Rahmi M. Koç, başarıları nedeniyle önemli kurullara seçilen Koç Üniversitesi öğretim üyelerinin de azımsanamayacak sayıda ödüle layık görüldüğünü belirterek; “Öğretim üyelerinizi huzurunuzda tebrik ediyorum. Onlarla iftihar ediyoruz” dedi.


Rahmi M. Koç: “Tıp Fakültesi’nin izinleri alındı, mimari firma seçildi”

Eylül 2010 yılında ilk öğrencileri ile eğitime başlayan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Sağlık Bilimleri Kampüsü’ne yönelik çalışmaların emin adımlarla ilerlediğini belirten Rahmi M. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tıp Fakültesi Eğitim Hastanesi’nin müsaadeleri alınmış, mimari firma seçilmiştir. Her iş yolunda giderse yıl sonunda temel atmayı planlıyoruz. 250 yataklı hastanemiz en modern cihazlarla donatılmış olup, öğrencilerimiz son üç senelerini burada staj yaparak geçireceklerdir. İleriki tarihlerde Hemşirelik Yüksekokulu’nu da buraya nakledeceğiz. Daha uzun vadede de İstanbul’un çok ihtiyacı olan bir çocuk hastanesi inşaa etmeyi ciddi olarak düşünmekteyiz. Yeni Sağlık Bilimleri Kampüsümüzün mimarisi bu kampüsümüzü andıracaktır.”

Sağlık Bilimleri Enstitüsü Eylül ayında yüksek lisans öğrencisi alacak

Konuşmasında, Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün kuruluşunun da YÖK tarafından onaylandığı bilgisini veren Rahmi M. Koç, “İlk Tıp Yüksek Lisans öğrencilerimizi de Eylül ayında almayı planlıyoruz” dedi.
Rahmi M. Koç: “Gözbebeğiniz olan evlatlarınız pırıl pırıl gençler olarak mezun oldu.”

Konuşmasında velilere de teşekkürlerini ileten Rahmi M. Koç, şunları söyledi: “Sizlere özellikle teşekkür etmek istiyorum. Gözbebeğiniz olan evlatlarınızı hatırı sayılır maddi ve manevi fedakârlıklar yaparak bizlere emanet ettiniz. Üniversitemiz de çocuklarınızı kucaklayarak eğitti ve şahsiyet kazandırdı. Şimdi onları, hem sizin hem de bizim iftihar edeceğimiz, ülkemize layık, pırıl pırıl gençler olarak mezun ediyoruz.”

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan:
“Heyecanlarınız sizi başarıya götürecek.”

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmada, içindeki heves ve heyecanı en iyi şekilde yaşayanların yakaladıkları başarıyı da topluma taşıyacaklarını belirterek, “Her bireyin içinde yaşadığı topluma yapabileceği en güzel katkı, kendi içindeki heves ve heyecanı en iyi şekilde yaşamasıdır. Bunu yaparken siz en mutlu, en üretken ve en başarılı olacaksınız ki etrafınızdakilere katkınız da en çok olacak” dedi.

Yeni mezunların Koç Üniversitesi’nde edindiği temeli, heves ve heyecanlarıyla birleştirmeleri halinde gelecekte hedefledikleri başarıya ulaşacaklarını vurgulayan Prof. Dr. Umran İnan; “Unutmayın ki yüksek makamlara gelmenin esas zevki, oraya giden yokuşları çıkabilmektir. Yokuşları çıkarken ümitsizliğe veya sabırsızlığa kapılmayın. Koç Üniversitesi’nde edindiğiniz temel ile heves ve heyecanınızı birleştirdiğinizde, zirvelere ulaşmanız kaçınılmazdır.”Okul Birincisi Ahmet Arda Gitmez: “Koç Üniversitesi hedeflerini bilen bireyler yetiştirdi.”

Koç Üniversitesi’nden birincilikle mezun olan Mühendislik Fakültesi Elektirik Elektronik Bölümü öğrencisi Ahmet Arda Gitmez de, konuşmasına Koç Üniversitesi’nin kurucusu merhum Vehbi Koç’un sözleriyle başladı. Ahmet Arda Gitmez, Vehbi Koç’un Koç Üniversitesi’nin hizmete girdiği gün, ilk derste söylediği, “Koç Üniversitesi'nin amacı, sıradan olmayan gençlerin iyi yetiştirilmelerini sağlamaktır… Ne kadar çok kaliteli insan yetiştirebilirsek, memlekete o nispette hizmet etmiş olacağız" sözünü hatırlatarak şunları söyledi: “Söz konusu ‘insan yetiştirmek, öğrencilerine birer birey olma yetisi kazandırmaksa’ eğer, aradan geçen 18 senede Koç Üniversitesi’nin bu misyona sahip olmayı başardığını söyleyebilirim. Beş yıl önceki Arda’yla şimdiki Arda’yı karşılaştırıyorum; gördüğüm en önemli fark artık hayatta neler yapmak istediğini, neler yapabileceğini, neler yapamayacağını, neleri başarması için ne kadar çaba sarf etmesi gerektiğini, bu çabayı ne şekilde sarf etmesi gerektiğini bilen birisi hâline gelmiş, kısacası bir ‘birey’ olmuş olmam.”


Koç Üniversitesi 17. Mezuniyet Töreni Konuşmacısı, dünyanın en büyük holdinglerinden Li&Fung Limited Şirketi’nin kurucusu ve Uluslararası Ticaret Odası (ICC) Başkanı Victor K. Fung’ın konuşma metni için tıklayınız.

Koç Üniversitesi 17. Mezuniyet Töreninin basın yansımaları için lütfen tıklayınız.
 

,