Haziran 2011 E.bulten
Aylık Elektronik Haber Servisi
HAZİRAN 2011
 
 
Kültür gezilerimizin Mayıs ayındaki adresi Prof.Dr. Murat Belge ile Boğaziçi Yalıları'ydı.

Haftasonlarını İstanbul'da değerlendirmek isteyen mezunlarımıza yönelik turlarımız devam ediyor. Mezunlar Derneği - İstanbul Kültür Turları'na Mayıs ayında Boğaziçi Yalıları'yla devam ettik.

Turlarımızın müdavimi Seçil Kınay'04 bizim için yazdı:

Boğaziçi Yalıları turunu kalitesine ve deneyimlerine güvendiğimiz Fest Travel ile 29 Mayıs 2011 Pazar günü ,   Koç Üniversitesi ailesinden 35 kişinin katılımıyla gerçekleştirdik. Rehberimiz yazar, çevirmen, öğretim üyesi ve aktivist Prof.Dr. Murat Belge'ydi. Uzun zamandır gerçekleştirmek istediğimiz bu özel turu Prof.Dr. Murat Belge ile yapabildiğimize sevindik, zira Prof. Belge bu turu senede sadece birkaç kez yapıyor .

İstanbul'un en gözde yapılarının bulunduğu Boğaz'da TAŞKENT II teknesiyle gezerken, hem tarih, hem mimari yapılar, hem de Boğaz'daki yerleşim yerlerinde ki geçmiş hayatlarla ilgili bilgi sahibi olduk. Prof. Belge, kendi deyimiyle "19. yy dedikodularını" aralara serpiştirdiği , tarihi insanlar üzerinden anlatan monotonluktan uzak tarzıyla Boğaz'daki neredeyse tüm yapılar hakkında bilgiler verdi.

Dolmabahçe Sarayı ve Dolmabahçe Camisi'nin yanındaki iskeleden hareket ettik Boğaz'ın karşı yakasından turumuza başladık. Üsküdar'da neredeyse tüm Osmanlı Dönemi'ne ait Camileri, Mimar Sinan'ın yaptığı iki önemli yapı olan Şemsi Ahmed Paşa Külliyesi ve Mihrimah Sultan Külliyesi'ni, Fethi Ahmed Paşa Yalısı'nı, Üsküdar-Beylerbeyi arasında yer alan irili ufaklı Kilise ve Sinegogları gördük. Osmanlı zamanında Beylerbeyi Sarayı'nda sürekli oturan kimsenin olmadığını, sadece günlük olarak veya yabancı misafirler tarafından kullanıldığı bilgisini aldık. Beylerbeyi Camisi, Kuleli Askeri Lisesi, Küçüksu Kasrı , Kanlıca - Anadolu Hisarı Yalıları'ndan Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı , Kont Ostrorog Yalısı , Çubuklu Halil Ethem Paşa Yalısı gibi yalıların mimari özelliklerini dinledik, ilgili 19.yy dedikodularını öğrendik. Çubuklu ve Beykoz'daki eski üretim tesislerinden geçerek Anadolu Kavağı ve Yoros Kalesi'ne vardık.

Japon Turistler gibi karşılandığımız Anadolu Kavağı'nda esnafın çekişmelerine sahne olan bir süreçten sonra Prof. Belge'nin tercih ettiği lokantada keyifli bir öğle yemeği yedik. Taze deniz mahsülleri ve rengarenk salatalar keyfimize keyif kattı.

Gezimizin Avrupa Yakası ayağı Rumeli Kavağı ile başladı, Sarıyer'de Sadberk Hanım Müzesi'nin bulunduğu Azaryan Yalısı, İstinye - Tarabya - Yeniköy Yapıları, Kalender Kasrı, Osmanlı Baroğu'nun 18.yy sivil mimari örneği Emirgan Şerifler Yalısı ve Rumelihisarı ile devam etti, Eski Feriye Sarayları, Yıldız Sarayı, Ortaköy Mecidiye Cami ile son buldu.

   

Sıklıkla rastgeldiğimiz ve vapurdan, köprüden, denizden, karadan bir şekilde denk geldiğimiz tarihi yapıların sosyal ve kültürel açıdan önemlerini bilmek ve bu kültürel miras öğeleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak artık çok daha kolay.

Boğaziçi Yalılarla ilgili yazılmış birçok kitap mevcut:

•  Boğaziçi Yalıları, The Yalis of The Bosphorus. 1-2 set), Sedad Hakkı Eldem; Translated by: Robert Bragner, Vehbi Koç Vakfı Yayınları

•  Boğaziçi'nde Yalılar, İnsanlar (Ciltli), Murat Belge , İletişim Yayınevi / İstanbul Dizisi

Ayrıca internette de resimli olarak bilgilerin yer aldığı birçok blog var. Bunlardan bazıları şöyle:

•  http://erdendogdu.com/bloglist.asp?BlogKat=1

•  http://www.kenthaber.com/marmara/istanbul/Rehber/yalilar

•  http://isiktansal.blogspot.com/2010/03/istanbul-bogazi-yalilar-saraylar.html

Kaçıranlar için, Mezunlar Derneği ile değil ama Fest Travel ile tekrarlayabilirsiniz:

•  http://www.festtravel.com/tr/bogazici-yalilari-turu

Prof. Belge'nin insan, tarih, sosyoloji, popüler kültür konularındaki birikimini dinlemek oldukça keyifliydi , onu da Gündüz Vassaf ve Şerif Mardin ile birlikte gerçekleştirdiği ve her pazar NTV'de yayınlanan "Gerçek Orada Bir Yerde" adlı sohbet programında izleyebilirsiniz.
 
   
Bilgi Güncelle messagemarketer