Temmuz 2012 E.bulten
Aylık Elektronik Haber Servisi
Ağustos 2012
 
 
Yeni mezunlarımızdan bir başarı haberi: Yıldızlı Projeler 2012 Birinciliği
Yıldız Teknik Üniversitesi'nce "Fikrini Geleceğe Taşı" sloganıyla bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen ve 45 üniversiteden 131 projenin katıldığı "Yıldızlı Projeler" yarışmasında, Koç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 2012 mezunları Pelin Kübra İşgör ve Biran Gökşen Prof.Dr. Hakan Ürey’in laboratuvarında yaptıkları ve Elec491 dersinin asistanı doktora öğrencisi Kaan Akşit yönetiminde gerçekleştirdikleri bitirme projeleri “Temassız Kalp Ritmi ve Oksijen Doyumu Ölçer" ile birincilik ödülüne layık görüldü. 
Final gününde grup adına Kaan Akşit tarafından sunulan projeye verilen birincilik ödülünü  Kaan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Davut Kavranoğlu’nun elinden aldı.
Aynı projeyle, Koç Üniversitesi öğrencileri Pelin Kübra İşgör ve Biran Gökşen Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası(SEİS) tarafından sağlık sektöründe kullanılan tıbbi cihazlarda ülkemizin teknoloji üreten bir konuma gelebilmesine katkı sağlayabilmek amacıyla bu yıl altıncısı düzenlenen  ‘Daha Çok Üretmeliyiz’ Ulusal Tıbbi Cihaz Proje Yarışması’nda da birinciliğe layık görüldüler.
Sizler için Pelin ve Biran ile kısa bir röportaj yaptık. Mezunlarımızı candan tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Merhaba, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Pelin : Bildiğiniz gibi Koç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nden bu yıl mezun olduk. Biran ile aynı mentee grubundaydık ve okula geldiğimde tanıştığım ilk insandı. O günden beri de hep beraberiz ve lisans boyunca yaptığımız bütün projeleri beraber gerçekleştirdik. Durum böyle olunca bitirme projemizi ayrı yapmamız düşünülemezdi bence J . Dördüncü sınıfın ilk döneminde de Elec491 dersinin asistanı olan ve Prof. Dr. Hakan Ürey’in laboratuvarında çalışan doktora öğrencisi Kaan Akşit ile tanıştık.

Bu proje nasıl oluştu ve hayata geçti?

Proje Kaan Akşit’in daha önce  RWTH Aachen Üniversitesi’nde yüksek lisans tezi olarak  üzerinde çalıştığı bir projeydi. Ders için kendimize proje ararken Kaan bize bu çalışmasından bahsetti ve oldukça farklı bir proje olması ikimizin de ilgisini çekti. Böylelikle Kaan’ın önceden daha profesyonel parçalarla yapmış olduğu prototipi onun da yardımlarıyla daha kolay bulunabilir malzemelerle yeniden ürettik.

Yarışmaya katılma süreciniz nasıl gelişti?

Prof. Dr. Hakan Ürey bizi Yıldızlı Projeler yarışmasından haberdar etti. Yıldızlı Projeler’e katılmadan önce SEİS tarafından düzenlenen Ulusal Tıbbi Cihaz Proje Yarışması’nda birinci olmuştuk. Ulusal bir yarışmada birincilik elde edince bu yarışmadan da güzel bir sonuç alacağımızı düşündük.  Yarışmanın kriterlerine uymamız ve Kaan’ın da teşvik etmesi sonucu yarışmaya katılmaya karar verdik.

Ödülü kazandığınızı öğrenince ne hissettiniz?

Aynı gün mezuniyet törenimiz olması nedeniyle grubumuz adına Kaan gitmişti sunumu yapmaya. Biliyorsunuz törenimiz saat altıda başladı. Sunum ise öğlen olacaktı. Gün içinde törene hazırlanırken bir yandan da Kaan’dan haber bekliyorduk. Tören alanına inmeden önce meydanda beklerken Kaan aradı ve birincilik aldığımızı söyledi. Tabii ki ilk duyduğumuzda çok sevindik.  Zaten ilk 3’e girmeyi bekliyorduk ama yine de böyle yarışmalarda sonuç gelene kadar insan çok da ümitlenmek istemiyor fakat üniversiteler arası yapılan bir yarışmada 131 proje içinden birinci seçilmenin de ayrı bir mutluluğu oldu.  Aynı gün iki mutluluğu bir arada yaşadık.

Bundan sonrası için planlarınız ve hedefleriniz neler?

Pelin : Ben üniversitede kalıp Biyo-Medikal Bilimler ve Mühendislik dalında yüksek lisans yapacağım.

Biran : Bu süreçte Pelin ile her ne kadar kariyerlerimize farklı yönler verecek olsak da Kaan ile beraber çalışarak bu projeyi geliştirmek ve daha ileriye götürmek de öncelikli hedeflerimiz arasında.