Subat 2011 E.bulten
Aylık Elektronik Haber Servisi
ŞUBAT 2011
 
 
 
KU-GÖNÜLLÜLERİ HIZ KESMİYOR!
Farkındalık, Dişler Yolunda, Koç Eğitim Topluluğu, KU-Toplum Gönüllüleri, Düşünebilen Çocuklar alt grupları ve Mini Yürekler ile Hayalimi Paylaş projelerini sürdürmekte olan KU-Gönüllüleri 2010 yılı güz dönemine ikinci el kitap satışı ve Bülent Ortaçgil Dünya Gönüllüler Günü konseri ile başladı. Devam etmekte olan alt projelerden haberler şöyle:
FARKINDALIK GRUBU 2010 bahar döneminde düzenlenen rehavet panayırından elde edilen gelir ile Maslak' ta bir ilköğretim okuluna otistik öğrenciler için iki adet sınıf yaptırdı.

FARKINDALIK GRUBU
Üniversite çapında düzenlenen kıyafet toplama kampanyasıyla Diyarbakır-Köprülübağ, Bitlis-Derince, Kars-Ağadeve, Mardin-Çataltepe İlköğretim Okulları'na kıyafet ve kırtasiye yardımı yaptı.

FARKINDALIK GRUBU
1 Aralık 2010'da kış konseptli Rehavet Panayırı düzenledi. Toplanan gelir ile yaz aylarında Doğu Anadolu'da ihtiyaç sahibi bir okula kütüphane yapılması planlanıyor.

FARKINDALIK GRUBU
Yıl boyunca bağış toplamak amacıyla üniversite kampüsünün çeşitli yerlerine kumbaralar yerleştirdi.

DİŞLER YOLUNDA PROJESİ kapsamında Diş Dostu Derneği tarafından Koç Üniversitesi'nden 40 gönüllü öğrenciye gönüllülük ve diş sağlığı eğitimi ve Sarıyer'deki 5 ilköğretim okulundaki 1. ve 2. sınıf öğrencilerine diş eğitim verildi.

HAYALİMİ PAYLAŞ PROJESİ kapsamında gönüllülerimiz Avrasya Maratonu'na katıldı, 90 kişiye derneğin gönüllülük eğitimi verildi ve 11 kişi için dilek alımı gerçekleşti.

KOÇ EĞİTİM TOPLULUĞU 23 Ekim itibariyle Cumartesi ve Pazar günleri üniversitemize gelen ilköğretim öğrencilerine SBS' ye yönelik dersler verilmeye devam ediyor.

KOÇ EĞİTİM TOPLULUĞU
19 Aralık'ta Çevre Kulübü ile birlikte çocuklara çevre eğitimi verildi.

DÜŞÜNEBİLEBİLEN ÇOCUKLAR PROJESİ kapsamında gönüllülerimiz 3 farklı okuldan, toplam 30 öğrenciye Matematik, Türkçe, İngilizce, Müzik ve Tiyatro dersi veriyor.

 KU-TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ Sarıyer Maden ve Büyükdere'deki fırınlarda Askıda Ekmek Projesi'ne devam ediyor ve düzenli Huzur Evi ziyaretleri gerçekleştiriyorlar.

AKADEMİ KULÜBÜ ve Koç Holding işbirliği ile gönüllülerimize Ülkem İçin-Kızılay Kan Bağışı Kampanyası'na destek oldu.

ÇEVRE GRUBU ile işbirliği içinde kampus genelinde plastik kapak toplama kampanyası düzenlendi. Toplanan kapaklar ile tekerlekli sandalye yardımı yapıldı.

BİLGİSAYAR KULÜBÜ ile Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor Projesi düzenlendi. Bu proje ile Koç Üniversitesi gönüllüleri Sarıyer çevresinde yaşayan, bilgisayar kullanmayı bilmeyen çocuklara bilgisayar eğitimi verdiler.

KU GÖNÜLLÜLERİ KİMDİR?

Koç Üniversitesi Gönüllüleri Kulübü, 2001 yılından beri Koç Üniversitesi Öğrenci Dekanlığına bağlı olarak faaliyet göstermektedir. KU Gönüllüleri, her yıl artmaya devam eden gönüllü sayısı ile birlikte, başta Sarıyer ilçesi olmak üzere İstanbul'un çeşitli bölgelerinde ve Türkiye genelinde çok sayıda proje geliştirmiş ve bağışlarda bulunmuştur.

2010 yılında 2 50'nin üzerinde aktif gönüllüsü ile büyümeye devam eden KU Gönüllüleri, Koç Üniversitesi'nin en kalabalık kulübü olarak 7 farklı alt grup ve çeşitli kısa süreli projeleri ile aşağıdaki faaliyetlerini sürdürmektedir:

Bir Dilek Tut Projeleri ; "Bir Dilek Tut Derneği - Hayalimi Paylaş Projesi" çerçevesinde belirlenen hayati tehlike taşıyan Dilek Çocukları'nın, yaşama daha sıkı tutunmalarını sağlamak ve dileklerini mümkün olan en unutulmaz şekilde gerçekleştirmek için çalışmaktadır.

Dişler Yolunda; Diş Dostu Derneği ile her dönem Sarıyer ve çevresinde bulunan okullardaki ilköğretim 1. sınıf öğrencilerine, diş fırçalama eğitimi veriyor.

Düşünebilen Çocuklar; TEGV'in kitapları ile İngilizce, Matematik ve Türkçe dersleri ile müzik, tiyatro ve resim alanlarında ek dersler düzenleyerek Sarıyer'deki 6. sınıf öğrencilerini çok yönlü bir şekilde geliştiriyor.

Koç Eğitim Topluluğu (KET); haftasonları Sarıyer'deki 7. ve 8. sınıf ilköğretim öğrencilerini üniversitemizde ağırlayarak, onları stressiz ve neşeli bir ortamda OKS'ye hazırlıyorlar.

Toplum Gönüllüleri (KU-TOG); huzur evlerine gidiyorlar, "şiddet"ten uzak çocuklar yetiştiriyor ve ihtiyacı olan kişilerin ücret ödemeden ekmek alabilmelerini sağlayan "askıda ekmek" projesini İstanbul'un tamamına yaymaya çalışıyorlar.

Koç Üniversitesi Yaz Atölyesi (KUYAT); 50 ilköğretim 7. sınıf öğrencisine; bilgisayar, sanat, müzik, spor, bilim, sağlık ve tiyatro dallarında 2 hafta boyunca eğitim vererek hem yeni nesillere hayatın sadece okul derslerinden ibaret olmadığını gösteriyor, hem de bu taze beyinlerin tüm yaratıcılıklarını sergilemeleri için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Farkındalık; Rehavet Panayırı, "Engelsiz Show", Alternatif Kariyer Günleri gibi projelere imza atarken, tüm aktivitelerin gelirleri ile üniversitemizin çeşitli bölgelerine koyulan kumbaralar içerisinde biriken paralar ile Doğu'daki bir ilköğretim okuluna kütüphane yapmayı hedefliyorlar. Bugüne kadar Adıyaman, Trabzon, Gaziantep ve Hatay'daki okullara ulaşılmıştır.

KÜMYÜP (Koç Üniversitesi Minik Yürekler Projesi); 2004 tarihinden beri devam etmekte olan proje, Koç Üniversitesi bünyesinde en fazla aktif öğrenci barındıran kulüp aktivitesidir. Proje kapsamında Bahçelievler SHÇEK'te 2-5 yaş grubu çocuklar ziyaret edilmekte ve onların sosyal, motor, dil ve bilişsel gelişimlerine destek verilmektedir.