11 Mart 2013 

Tıp Fakültemiz Tıp Bayramı’nı “Beyaz Önlük Giyme Töreni”yle kutladı.

Türkiye’de tıp eğitimine yeni ve farklı bir görüş getirmek amacıyla kurulan ve ilk öğrencilerini 2010 – 2011 eğitim yılında alan Tıp Fakültemiz, Tıp Bayramı’nı 11 Mart 2013 tarihinde ‘Beyaz Önlük Giyme Töreni’yle kutladı. 43 öğrencinin beyaz önlük giydiği törende konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Umran İnan, gelecekte tıpta en çarpıcı araştırmaların bilimin diğer dallarıyla bileşiminden doğacağına dikkat çekti. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Ruacan ise, yetenekli öğrencileri bilgili, donanımlı ve etik değerlere sahip hekimler olarak topluma kazandırırken, Türkiye’nin ihtiyacı olan çağdaş biyomedikal araştırmacılar yetiştirmeyi de temel hedef olarak gördüklerini söyledi.

Kırk üç yeni öğrencinin beyaz önlük giydiği 3.Beyaz Önlük Giyme Töreni’nin açılışında öğrenci ve öğretim üyelerine seslenen Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, gelecek 10 yılda insanlık için en verimli, en çarpıcı araştırmaların tıp, mühendislik, idari bilimler, sosyal bilimler ve hukuk birleşiminden çıkacağını ifade etti.

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak ilk mezunları vermeye üç yıl kaldığını hatırlatan Prof. Dr. Umran İnan, “Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde zanaat öğretmeyeceğiz, temel bilimler öğreteceğiz ki hangi yöne gideceği belli olmayan bu teknoloji yelpazesinde öğrencilerimiz rahatça ilerleyebilsinler“ dedi.

Prof. Dr. İnan, Tıp Fakültesi mezunlarının yaşadıkları toplumu tanıyabilen, küresel sağlık sorunlarına duyarlı, ulusal ve uluslararası bilim dünyasıyla iletişim kurabilen bireyler olduğuna vurgu yaptı. Prof. Dr. Umran İnan, Tıp Fakültesi’nden mezun olacak doktorları, “Bilimdeki gelişmeleri yakından izleyerek dünya çapında araştırmalara ve evrensel bilgi üretimine katkıda bulunan ve çağdaş tıbbın gerektirdiği en güncel bilimsel donanımı taşırken, aynı zamanda etik yönden bilinçli, takım çalışmasına yatkın ve önderlik nitelikleri kazanmış doktorlar” olarak tanımladı. Prof Dr. Umran İnan, “Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak amacımız; yarını yakalayabilecek doktorlar yetiştirmektir. Fakültemiz, bilimler arası araştırmayı en etkin şekilde tetikleyecek nitelikte. Üniversitemizde, çekirdek program uyguluyoruz. Hukuktan tıbba mühendislikten idari bilimlere kadar dersler alan öğrenciler, bu programdan sonra uzmanlaşıyorlar” dedi.

Koç Üniversitesi’nin öğrenci profilinin son derece iyi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. İnan, “Öğrencilerimizin yüzde 85’i ilk 50.000’den geliyor. Bu konuma gelmemizde tıp öğrencilerimizin son derece önemli bir yeri var. Koç Üniversitesi olarak öğrencilerimizi kendilerine, bize ve size layık olarak yetiştireceğimiz konusunda bize güvenebilirsiniz” diye konuştu.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Ruacan ise kuruluşlarının üçüncü yılında toplam 127 öğrenciyle eğitimi sürdürdüklerini belirterek, Türkiye’nin ihtiyacı olan çağdaş biyomedikal araştırmacılar yetiştirilmesini temel hedef olarak gördüklerini söyledi.

Törenin, tıp mesleğine katılmanın ilk basamağı olarak kabul edildiğini hatırlatan Prof. Dr. Şevket Ruacan, bu yıl, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başlangıcının 186. Yılı olduğuna dikkat çekti. Koç Üniversitesi’nde, modern, çağdaş, Kuzey Amerika ve Kanada’yı örnek alan bir eğitim verildiğini hatırlatan Prof. Dr. Ruacan, “Tıp Fakültesi’nde öğrencilerimize puan vermiyoruz; başarılı, başarısız ve üstün başarı gibi üç kategoride değerlendiriyoruz. Bu durum öğrencileri amansız rekabetten kurtarıyor… Not ve sınav stresini kesinlikle azaltıyor. Fakültemizde, öğrencilerin özel yeteneklerini sergilemelerine ve geliştirmelerine çok büyük önem veriyoruz. Bu kadar yoğun bir yükün altında iken bu özel yeteneklerini sürdürebilen arkadaşlarımız gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Törenin konuk konuşmacısı Prof. Dr. Yücel Kanpolat, ‘Hekim ve Hekim Olmak’ başlıklı konuşmasında öğrencilere seslendi. “Hastalığı tanıyıp tanımlamadan, önce doğayı ve insanı tanıyıp tanımlamak gerektiğini vurguladı. Hiçbir hastalık için standart bir tedavi kalıbı yoktur. Algoritma da yoktur ve olmamalıdır. Sorunu anlamıyorsanız lütfen hastalara dokunmayın” diyerek hekim ve hekim olmanın önemine değindi.

Tören, konuşmacılarının ardından Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 2012 girişli 43 öğrenci beyaz önlüklerini giyerek, tıp mesleğinin ilk basamağına adım attı. Tören, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin piyano, keman, çello, akustik gitar ve bas gitar gibi enstrümanları çaldıkları müzik performanslarıyla sona erdi.