20 Haziran 2013 

Koç Üniversitesi Dünya'da 31’inci ve Türkiye'de Birinci !

Değerli Mezunlarımız,
Sizlerle üniversitemiz hakkında iki sevindirici haberi paylaşmak isterim.

8 Haziran 2013 günü Ankara'da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Nihat Ergün Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA) 2012 Genç Bilim İnsanları Ödüllerini dağıttı. Verilen 28 ödülden 9'unu Koç Üniversitesi öğretim üyelerinin almış olmasından gurur ve sevinç duyduk:

http://www.tuba.gov.tr/tr/component/content/article/114-guncel-bilgiler/...

Geçen hafta ise Koç Üniversitesi'nin ilk kez Times Higher Education (THE) tarafından açıklanan bütün dünyada 50 yaşından genç olan ilk 100 üniversite (50'den-genç-100) arasında yer aldığını öğrendik:

http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2013/one...

Bu sayfada her üniversite üzerine tıklayarak sıralamayı oluşturan parametreler ve kriterler hakkında detaylı bilgi almak da mümkün.

Koç Üniversitesi bu listede 50 yaşından genç üniversiteler arasında dünyada 31’inci olarak sıralanmıştır ! Üniversitemizin sadece 20 yaşında olduğunu hatırlarsak, bizim üzerimizdeki üniversitelerin hemen hepsinin bizden yaşlı olduğu da muhakkak. Nitekim listeye detaylı olarak baktığımızda 20 yaşında üniversiteler arasında tüm dünyada 2’nci konumda olduğumuzu görüyoruz !

50 yaşından genç olup da ilk 100 listesine giren tek diğer Türk üniversitesi 39’uncu sırada Bilkent Üniversitesi. Ülkemizin iki seçkin Vakıf Üniversitesinin bu çok önemli listeye girmiş olması hepimiz için ayrıca bir gurur kaynağıdır.

Bu güzel başarı bütün öğretim üyesi, öğrenci ve idari çalışanlarımıza aittir. Kendilerini özverili çalışmaları ve mükemmelliklerinden dolayı içtenlikle kutluyor ve böyle bir kurumun Rektörü olmaktan son derece gurur duyuyorum.

Siz sevgili mezunlarımıza da bu güzel haberi bizzat vermek istedim.

Selam ve sevgilerle,
--Umran

Umran S. İnan
REKTÖR