3 Mart 2016 

SGKM’de Mart

Sevgi Gönül Kültür Merkezi Mart ayında da dünyaca ünlü isimleri ağırlıyor.

SGKM sahnesi, Mart ayında dünyaca ünlü viyolonselci Jiri Barta, Golden Horn Brass, Soprano Selma Sallıoğlu Coşkuner ile İtalyan piyanist Paolo Villa ve Şirin Soysal’ın konserleriyle sanatseverleri müziğe doyuruyor. Dünya Pantomim Günü’ne özel kutlama programının yanı sıra SGKM Sahnesi, Semaver Kumpanya’nın sahnelediği Moliere’nin CİMRİ adlı oyunuyla Mart ayında tiyatro meraklılarını da ağırlıyor. SGKM’de ayrıca 8 Mart özel etkinliği olarak kadına yönelik şiddete karşı atölye çalışmaları yapan Gibney Dance topluluğunun dans performansı sahnelendi.

Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi (SGKM), Mart ayında da dopdolu geçiyor. SGKM, 2 Mart Çarşamba günü dünyaca ünlü viyolonselci Jiri Barta’yı hemen ertesi gün 3 Mart Perşembe ise Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bakır nefesli beşlisi olan Golden Horn Brass’ı konuk etti. 8 Mart Salı günü Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak organize edilen Gibney Dance SGKM’de sahne alırken, 10 Mart Perşembe günü Selma Sallıoğlu Coşkuner ile İtalyan piyanist Paolo Villa müzik tutkunlarının karşısına çıktı. SGKM Sahnesi, 15 Mart Perşembe günü ise Şirin Soysal ile konuklarına müzik dolu bir gün sundu.

22 Mart’ın Dünya Pantomim Günü olması nedeniyle İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Pantomim Sanat Dalı 10. Yıl Gösterisi’ne ev sahipliği yapacak olan SGKM Sahnesi’nde, 30 Mart çarşamba günü de Moliere’in CİMRİ adlı oyunu “Semaver Kumpanya” tarafından sergilenecek.

Jiri Barta (2 Mart 2016, Çarşamba Saat: 19.30)

Dünyaca ünlü viyolonselci Jiri Barta; Bach, Lutoslawski, Kodály gibi isimlerin eserlerini seslendirecek. Genç kuşağın önde gelen viyolonsel sanatçılarından Bárta, Prag’da Josef Chucro ve Almanya’da Boris Pergamenschikow ve Los Angeles’ta Eleonore Schoenfel ile çalıştı. Heinrich Schiff ve Aldo Parisot ile uzmanlık derslerine devam etti. 1991 yılında Dresden’de Europäische Förderpreis für Musik ve Los Angles’ta Rostropovich-Hammer ödüllerini aldı. Çalıştığı orkestralar arasında Czech Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic London, Berlin Symphony, Philharmonie Dortmund, Prague Philharmonia, Scottish Royal Philharmonic Orchestra Glasgow gibi şeflerin yönetiminde pek çok başarılı konser verdi. İstanbul'daki her konseri heyecan yaratan ve biletleri günler öncesinden tükenen bu sihirli viyolonselci ile buluşmaya hazır olun!
**SGKM

Perşembe Klasiği: Golden Horn Brass Band (3 Mart 2016, Perşembe Saat 12.30)

12. sanat yılını kutlayan Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bakır nefesli beşlisi olan Golden Horn Brass (GHB), profesyonel olarak konservatuvar müzik eğitimi almış ve yaşamlarını klasik müzik sanatçısı olarak halen Bilkent Senfoni Orkestrası ve Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı’nda hocalık yaparak devam ettirmekte olan beş müzisyenden oluşuyor. Golden Horn Brass, yurtdışında kendi tarzında idol olmuş birçok brass grubunun arasında ülkemizi temsil etmeye hak kazanmış ilk Türk grubu olma özelliği taşıyor.

Andante dergisinin bu yıl beşincisini düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Oda Müziği Topluluğu kategorisinde, klasik müzik dünyasının 100 önemli kişisinin verdiği oylar sonucunda birincilik ödülüne layık görüldü.
**Ücretsiz
**Öğrenci Merkezi

Gibney Dance, New York - 8 Mart Özel Etkinliği (8 Mart 2016, Salı Saat: 19.30)

Gina Gibney, yeniden sahnelenmiş ve yaratılmış danslardan oluşan “Duet” isimli gösterisiyle geçmişinde yarattığı sanatsal çalışmalar üzerindeki düşüncelerini paylaşıyor. Son 25 seneye yayılan bu hareket sohbetleri 1992’deki “Landings” adlı dansıyla başlayıp günümüzde hala yapılmakta olan işlerini içeriyor. Gibney Dans son 15 senedir şiddet görmüş kadınlarla çalışıyor ve dansçıları sığınaklarda, senede 500’den fazla atölye çalışması sunuyor. Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KOÇ-KAM) Gibney Dance projesi "Move Against Violence" işbirliğinde düzenlenen gösteri 8 Mart’ta SGKM sahnesinde olacak.

*Gösteri öncesi, konsept ve yönetimi İlkay Türkoğlu’na ait “Karo Kadın” adlı performans gerçekleşecek.
**Ücretsiz, Davetiyeli
**SGKM

Soprano ve Piyano eşliğinde Öğle Yolculuğu:
Selma Coşkuner & Paolo Villa
(10 Mart 2016, Perşembe Saat 12.30)

İtalya Verona Konservatuarı’ndan mezun olmasının ardından alanında usta müzisyenlerden özel dersler alan Soprano Selma Sallıoğlu Coşkuner, bugüne kadar sayısız konserler, müzikaller, lied ve oda müziği eserleriyle performanslar sergiledi. Coşkuner, İtalyan piyanist Paolo Villa eşliğinde Perşembe Klasiği etkinlikleri kapsamında sahne alacak. Coşkuner, İtalya ve Türkiye’de olmak üzere iki klasik pop müzik albümü çıkarmasının yanı sıra İstanbul’da Mutluluk Korosu’na da öncülük etti.

Donizetti, Bellini, Puccini, Tosti ve Gluck’ın oda müziği eserlerinin yanı sıra napolitenlerin de seslendirileceği konser keyifli bir müzik dinletisi sunacak.

Şirin Soysal Piaf Söylüyor (15 Mart 2016 Salı Saat: 19.30)

İlk albümü ”Bir Şeyler Var” ile 2011'de “Dişi Tom Waits” unvanını kazanan Şirin Soysal’ın ikinci albümü 2013'te çıktı. “Ziyaret” adlı albüm sanatçıyı alternatif Türk müziğinde önemli bir yere oturttu. Kendi tarzının ilk kez Türk makamlarıyla da buluştuğu üçüncü albümü ”Mutlu Melankolik” ise 2016 yılının Şubat ayında raflardaki yerini aldı. Sanatçı, New York ve Münih’in yanı sıra İstanbul, Ankara ve Akbank Caz Festivalleri'nde konserler verdi. İlk albümünü takiben Kurt Weill parçalarını yorumlamaya başlayan ve tiyatro yazarı Robert Schild'in deyimiyle, ''Türkiye'de Zeliha Berksoy'dan bu yana ve kırk yıl sonra, Weill bestelerini Almanca olarak yorumlayan ilk Türk sanatçı'' oldu. Şirin Soysal uzun zamandır yapmak istediği Edith Piaf projesinin prömiyerini Koç Üniversitesi Fransızca Kulübü’nün de katkılarıyla SGKM’de gerçekleştirecek.
**Ücretsiz, Davetiyeli
**SGKM

Dünya Pantomim Günü / İÜ Devlet Konservatuarı Pantomim Sanat Dalı 10. Yıl Gösterisi (22 Mart 2016, Salı Saat: 19.30)

Koç Üniversitesi bünyesinde bulunan Sevgi Gönül Kültür Merkezi, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Sanat Dalı öğrenci ve mezunlarının hazırladıkları pantomim oyunlarıyla izleyiciyi bu sanatın büyülü dünyasına keyifli bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın bünyesinde öğretim görevlisi ve pantomim sanatçısı Vecihi Ofluoğlu tarafından Türkiye’de ilk kez 2006 yılında kurulan bölüm, 10. yılında, efsanevi Fransız pantomim sanatçısı Marcel Marceau’nun doğumuna denk gelen “22 Mart Dünya Pantomim Günü” için hazırladığı özel bir repertuarla seyircilerle buluşuyor.
**Ücretsiz, Davetiyeli
**SGKM

Semaver Tiyatro: Cimri (30 Mart 2016 Çarşamba Saat: 19.30)

“…Dünyadaki insanların en az insan olanı; yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisidir. Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz. Vermek öylesine zoruna gider ki, selam bile vermez kimseye, onu bile alır; yalnız alır…”

Böyle betimliyor onu tanıyanlar “Cimri”yi. Kimdir bu “Cimri”? Gerçekten de dedikleri kadar acımasız, katı yürekli, pinti ve kötü müdür? İnsan doğuştan mı böyle olur? Sadece yazılmış bir karakter midir Harpagon? Etrafımızda var mıdır böyleleri? Nasıl bir şey olurdu böylesi bir insanla yaşamak? 17.yüzyılda yaşamış Fransız komedya yazarı Moliere’in ünlü eseri Cimri, bir aile üzerinden tüm topluma odaklanıyor; insanı ve insanın var ettiği düzenin işleyişini sorgulayarak, izleyenleri garip rastlantılara tanık ediyor. Semaver Kumpanya 14. yılını doldururken, büyük komedya yazarı Moliere’in sahneye tabilik getirme çabasına, güldürmeyi kaybettirmeden ciddileştirdiği komedyasına katılıp, her zaman olduğu gibi Semaver Kumpanya diliyle hikâyesini anlatmaya hazırlanıyor.
**Ücretsiz, Türkçe
**SGKM

* Davetiyeler etkinlikten 2 gün önce tixbox.com.tr sitesinden alınabilecek.
** Hacıosman Metro-SGKM geliş gidiş servisleri için sgkm@ku.edu.tr adresine mail atınız.