10 Ocak 2014 

Avrupa Araştırma Konseyi’nden Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özgür Barış Akan’a 1,8 milyon Avro’luk destek

Koç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Barış Akan, Avrupa Araştırma Konseyi’nin (European Research Council - ERC) 1,8 milyon Avroluk araştırma fonunu almaya hak kazandı.

Dünya çapındaki en iyi araştırmacıları ve çığır açıcı projelerini destekleyen Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council - ERC), her yıl çeşitli ülkelerde yürütülen bilimsel araştırmalara destek olmak amacıyla fon sağlıyor. Türkiye’de TÜBİTAK tarafından koordine edilen programa bu yıl tüm Avrupa’dan yapılan 3680 başvuru arasından, Koç Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Özgür Barış Akan’ın mühendislik alanındaki projesi desteklenmeye layık görüldü.

Prof. Akan’ın projesi; Avrupa Araştırma Konseyi tarafından ilk kez verilen ERC Consolidator Grant (http://erc.europa.eu/consolidator-grants) desteğini, gene Türkiye’de ilk defa almaya hak kazanan proje olması nedeni ile büyük bir önem arz ediyor. Projeye sağlanan toplam destek miktarı 5 yıllık bir süre için 1,8 milyon Avro değerinde olacak.

Bugüne kadar, Consolidator Grant kapsamında Türkiye’ye aktarılan söz konusu ilk destek, Prof. Dr. Özgür Barış Akan tarafından yürütülen, "MINERVA - Communication Theoretical Foundations of Nervous System Towards BIO-inspired Nanonetworks and ICT-inspired Neuro-treatment" (Biyolojik-esinli Nanoağlar ve Bilişim-esinli Nörolojik Tedavi için Sinir Sisteminin Haberleşme Kuramsal Temellerinin İncelenmesi) başlıklı araştırmada kullanılacak. Araştırma kapsamında; nano-haberleşme uygulamalarının tasarımının yapılarak, haberleşme sorunlarından kaynaklı nöral hastalıkların önceden tespitinde faydalanılmak üzere bir nano-haberleşme simülatörünün ve halen çoklukla tedavi edilemeyen omurilik felcinin bilişim-esinli tedavisine yönelik haberleşme yetenekli nano-implant’larının geliştirilmesi hedeflenmekte.

Prof. Dr. Özgür Barış Akan, projesiyle ilgili şu açıklamaları yaptı;

“MINERVA projesi ile insan vücudundaki ve belki de yeryüzünde var olan en karmaşık ve en gelişmiş haberleşme ağı olan sinir sisteminin temellerinin haberleşme ve ağ kuramları ile anlaşılabilmesi sağlanacak. Bu sayede, haberleşme sorunlarından kaynaklanan sinir sistemi hastalıklarına yönelik ileri telekomünikasyon teknolojileri ve bu alandaki bilgi birikiminden yararlanan gelecek-nesil tespit ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinin önü açılacak. Ayrıca, proje kapsamında gelecek-nesil nano-haberleşme ağları için haberleşme kuramsal temeller ve biyolojik-esinli çözümlerin geliştirilmesi sayesinde; vücut-içi akıllı ilaç dağıtımı, yan etkisiz kanser tedavisi, hücresel doğrulukta sürekli sağlık izleme, halen tedavi edilemeyen sinir sistemi hastalıkları için haberleşme yetenekli nano-implant geliştirme gibi pek çok gelecek nesil medikal uygulamalar, gıda ve su kalitesi kontrolü gibi çok sayıda ileri çevresel ve endüstriyel nano-sensör ağı uygulamalarının geliştirilmesi mümkün olacak. Proje ayrıca, haberleşme mühendisliği, temel sağlık bilimleri ve nanoteknoloji arasındaki boşluğu doldurarak, araştırma konularında önemli iş birliklerini de beraberinde getirecek.”

ERC desteği, Avrupa Birliği tarafından sağlanan diğer fonlardan farklı olarak bir araştırma grubu, kurum veya konsorsiyuma değil, tek bir araştırmacıya veriliyor. Projeyi alan kişi Avrupa çapında istediği kuruma bu projesini taşıyabiliyor. ERC projelerinin, kariyerinin farklı aşamalarındaki araştırmacılara yönelik üç programı bulunuyor. Bunlar, doktora sonrası 0-7 yıl (Starting -1,5 milyon Avro), 7-12 yıl (Consolidator – 2 milyon Avro), son 10 yıldır ileri düzey araştırma yapan kıdemli araştırmacılar (Advanced – 2,5 milyon Avro) olarak sıralanıyor. Prof. Dr. Özgür Barış Akan’ın projesi, “Consolidator” kategorisinde fon almaya layık görüldü.

Avrupa’nın en prestijli araştırma fonu olan ve daha önce Nobel Ödülü sahibi pek çok bilim insanına verilen destek ile Koç Üniversitesi son on sekiz ay içerisinde, üç ayrı ERC kategorisinin her birinden destek almaya hak kazanmıştır.Her biri en az 1,8 ile 2,5 milyon Avro değerinde olan Türkiye'deki beş ERC projesinden üçü, Koç Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından yürütülmektedir.

Prof. Dr. Özgür Barış Akan Hakkında:

Prof. Dr. Özgür Barış Akan 1994 yılında Ankara Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans ve yüksek lisans derecelerini sırasıyla 1999 ve 2002 yıllarında Bilkent Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümlerinden almıştır. Doktora eğitimini ise iki sene gibi çok kısa bir süre içerisinde Georgia Institute of Technology’de Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği alanında 2004 yılında tamamlamıştır. 2004 yılında Türkiye’ye dönerek ODTÜ’de göreve başlayan Dr. Akan, iki yıl içinde 2006’da doçentlik ünvanını almıştır. 2012 senesinde kendi araştırma alanında en genç profesör olma ünvanını elde eden Dr. Akan, 2010’dan beri Koç Üniversitesi bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Prof. Dr. Özgür Barış Akan’ın koordinatörlüğünü üstlendiği Koç Üniversitesi Gelecek-Nesil ve Kablosuz Haberleşme Laboratuvarı’nda (NWCL) nano-haberleşmenin temelleri, bilişsel radyo ağları ve haberleşme teknolojileri, sensör ağları, 4G ve 5G kablosuz sistemler, sualtı akustik ve magneto-indüktif haberleşme, yeşil haberleşme ve yeşil ağlar, vücut-içi ağlar ve haberleşme ve terahertz (THz) haberleşme gibi geniş bir konu yelpazesinde en ileri düzeyde teorik ve deneysel araştırmalar yapılmaktadır. Dr. Akan’ın önderliğinde yürütülen bu ileri araştırma faaliyetleri TÜBİTAK, TÜBA, IBM, INTEL, Lockheed Martin, Avrupa Birliği, Türk Telekom ve Koç Üniversitesi gibi pek çok kuruluş tarafından desteklenmektedir.

Dr. Akan, alanındaki üstün çalışmalarıyla, 2005’te TÜBİTAK Kariyer Ödülü, 2008’de ODTÜ Genç Araştırmacı Ödülü ve TÜBA-GEBİP Genç Biliminsanı Ödülü, 2008 ve 2010 yıllarında olmak üzere iki kez IBM Faculty Ödülü, 2010’da IEEE Communication Society Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgeleri için Üstün Genç Araştırmacı Ödülü, 2011’de IBM Shared University Research Ödülü ve 2012’de Koç Üniversitesi Üstün Akademisyen Ödülü gibi pek çok ödüle layık görülmüştür.

Dr. Akan gelecek-nesil haberleşme alanında kısa zamanda önemli miktarda (Google Scholar’a göre 3600+) atıf alan 100’ü geçen sayıda makalenin (63 dergi, 11 kitap bölümü, 43 konferans) yazarıdır. Dr. Akan IEEE Transactions on Communications, IEEE Transactions on Vehicular Technology, Nano Communication Networks Journal gibi çok sayıda en üst seviye bilimsel derginin editörlüğünü yapmaktadır. Ayrıca, kablosuz ağlar alanının en önemli konferansı ACM MOBICOM 2012’nin Genel Başkanı, ACM NANOCOM 2014’ün Teknik Program Komitesi Eş Başkanı, IEEE INFOCOM, GLOBECOM, ICC gibi haberleşme alanındaki en kaliteli uluslararası bilimsel konferansların organizasyon komitesi üyeliği, 200’den fazla uluslararası konferansın program komite üyeliği, davetli ve eğitim semineri (tutorial) konuşmacısı, ve bilimsel dergilerde misafir editörlük görevlerini üstlenmiştir. Dr. Akan IEEE Senior üye ve IEEE Communications Society Distinguished Lecturer (2011-2013) seçilmiştir.