13 Nisan 2015 

Koç Üniversitesi’nde kültür ve sanat etkinliklerinin patronu: Oğuz Öner

Sevgi Gönül Kültür Merkezi Sanat Direktörü Oğuz Öner ile bir araya geldik, üniversitedeki kültür sanat etkinlikleri ve SGKM’nin çalışmaları hakkında konuştuk. Mezunlarımızı da kampüsteki kültür-sanat ortamını tatmaya davet ediyoruz.

Merhaba Oğuz, mezunlarımıza kendini tanıtır mısın?

Merhabalar.

Tabi. Son birkaç yıldır odağım kültür-sanat, tasarım ve kültürel kalkınmayı birleştiren projeler üzerinde çalışmak oldu. Bilgi Üniversitesi İktisadi-İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Yüksek lisans derecemi Helsinki Sanat ve Tasarım Üniversitesi (TAIK), Vrije University,Tilburg University ve Manchester Metropolitan University’nin ortaklaşa açtığı Avrupa Kent Kültürleri programında ‘Katılımcı Kültürel Politika Oluşturma’ başlıklı tezle tamamladım. Routledge, Colin/Uncover, Metis gibi yayınlarda yazılarım yayınlandı. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kent-kültür-ses ilişkisi üzerine doktora çalışmamı yürütüyorum. Brüksel, Schaerbeek; Amsterdam, Westergasfabriek ve Helsinki, Western Harbour’daki bölgesel kalkınma projelerinde, ayrıca İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Bilgi Üniversitesi, TÜRVAK, İKSV ve santralistanbul’da yerel ve uluslar arası kültür-sanat projelerinde görev aldım. 2011 yılından beri Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nin yöneticiliğini yapmakta, kampüsteki kültür-sanat projelerini koordine etmekte, kampüsün çok çeşitli köşelerinde, alternatif mekânlarında öğrencilerin de desteğini alarak farklı ölçeklerde etkinlik ve projeler gerçekleştirmekteyim.

Ne kadar zamandır Koç Üniversitesi’ndesin? Çalışmalarından söz eder misin?

Üç buçuk yıldır burada keyifle çalışıyorum. Akademik yıl içerisinde en az haftada bir kez etkinlik gerçekleştiriyoruz. Dans gösterilerinden konserlere, artistik şovlardan teatral performanslara farklı türde etkinlikler planlıyoruz. Etkinlik yelpazemiz gün geçtikçe genişliyor.

Sevgi Gönül Kültür Merkezi, başta İstanbul olmak üzere birçok profesyonel sanat ve kültür organizasyonunun Koç Üniversitesi’nde gerçekleşmesini sağlayarak üniversitenin sosyal hayatına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bunu yaparken öğrencileri/diğer Koç Üniversitesi mensuplarını (ve dışarıdan katılımcıyı) kültür-sanat alanındaki farklı türlerdeki güncel, ulusal/uluslararası pratiklerle buluşturarak katılımcıların kültürel zenginliklerini ve bireysel/grupsal motivasyonlarını artırıp edindikleri deneyimler sayesinde hayata dair vizyonlarını geliştirmeyi ve keyifli vakit geçirmelerini sağlıyoruz.

Öğrenci kulüpleri ile de çok yakın ilişkiler ve ortak organizasyonlar düzenleyerek, profesyonel etkinliklerin hem nitelik hem de nicelik açısından gelişmesini sağlıyoruz. Sosyal Aktiviteler Kulübü ile Katılsak-Konuşsak Günleri, Tiyatro Kulübü ile Sevgi Gönül Tiyatro Günleri bu ortak çalışmalardan bir kaçını oluşturuyor. Bununla birlikte kampüsün farklı noktalarında çeşitli türdeki etkinliklerin düzenlenmesine önayak olarak kampüsün günden güne daha da renklenmesi için çaba sarf ediyoruz. Salı günleri terasta öğle arası caz etkinlikleri serisi SalıCaz!, bu sene başlattığımız her Perşembe Kütüphane’den Mezunlar Lokali’ne kampüsün farklı köşelerinde gerçekleşen klasik müzik dinletileri serisi Perşembe Klasiği, çim alanda gerçekleşen Back To the College Açıkhava Sineması Haftası bunlara örnek verilebilir.

Koç Üniversitesi’nde kültür-sanat faaliyetleri nasıl ilerliyor? Bunun ne kadar öğrencilerden ne kadar Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nden geliyor?

Kültür-sanat faaliyetlerimiz hem öğrenci kulüpleri, hem de İstanbul’un çeşitli kültür-sanat kurumları ile yaptığımız işbirlikleri sayesinde aktif olarak yaratıcı bir yönde ilerliyor. Sevgi Gönül Kültür Merkezi yıllık kültür-sanat programlamasını yaparken mutlaka öğrenci kulüpleri ve akademik birimlerle görüşüyor, onlardan danışmanlık alıyor, katkılarını alarak ortak proje hazırlanmasını sağlıyor. Bazen profesyonel sanatçılarla öğrencileri aynı sahnede buluşturarak kampüs içinde üretilen yaratıcı enerjiyi profesyonel ruhla ateşliyoruz ve sahnede her zamankinden daha interaktif ve etkileyici görüntüler ortaya çıkabiliyor. Örneğin Elif Çağlar ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Open Mic etkinliği, MFÖ Şarkılarıyla Fuat Güner & Müzikal Kulübü ortak çalışmaları gerçekten çok olumlu tepkiler aldı.

Geçtiğimiz yıl başlayan SalıCaz! konserlerine bu bahar da Perşembe Klasiği Konserleri eklendi. Kampusun farklı yerlerinde etkinlikler olması nasıl bir fark yaratıyor? Nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Kampüsümüz mekânsal anlamda çok avantajlı bir konuma sahip. Doğanın içinde ve huzurlu. Yaratıcı üretim için de çok elverişli bir altyapısı var. Öte yandan görünür alanlarda sanatsal dinamizm biraz eksik. Öğrenciler zaman bulduklarında belli köşelerde bu dinamizmi doğaçlama olarak yaratabiliyor ancak daha koordineli olarak da alternatif mekânlarda, köşelerde bazı çalışmaların başlatılması gerekiyor. SalıCaz! ve Perşembe Klasiği serisi, kampüsteki statik alan deneyimini yaratıcı / besleyici / teşvik edici enerjiyle kırmak, bu deneyimi dönüştürmek amacıyla başladı. Bilindik oditoryum-kapalı sahne deneyiminin yanı sıra Kampüsün farklı geçiş alanlarına sanatı getirmek, ilgili-ilgisiz herkesin karşısına çıkarmak ve insanların en meşgul anında bile sanata alan açabileceğini göstermek istedik. Çünkü her yeri sahne yapabilmek mümkün.

Hayal edin. Kütüphane’de kitabınızı okurken Türkiye’nin saygıdeğer klasik müzik sanatçıları ayağınıza gelecek ve size özel bir resital verecek. Siz koruluk alanda çimlerde oturup çayınızı yudumlarken en sevdiğiniz filmlerin müzikleri, karşınızda oda orkestrası eşliğinde çalınacak.

-1 Terasta pufların üzerine uzanıp yemeğinizi yerken SalıCaz! kapsamında Hollandalı deneysel caz grubu müziğini kayıp ruhlara, kaybedenlere ve tembellere armağan edecek. Başka bir hafta Mezunlar Lokali terasından Swing - Bossa Nova ritimleri yükselecek.

Bunların hepsi Nisan-Mayıs programında yer alıyor.

Geri dönüşler kesinlikle olumlu. Öğrencilerin yanı sıra idari ve akademik kadro da farklı mekânlara yayılan bu etkinliklere zevkle katılıyor. Bazen bir bakmışız İnsan Kaynakları Birimi, Mali İşler Birimi, CIT topluca ekip olarak öğle arası konserine gelmiş.

Önceden etkinlikler sadece akşam 19.30’da olduğu için, ulaşım imkanı yaratsak bile herkes “akşam işim var, çok yorgunum” bahanesiyle kültür-sanat etkinliklerinden uzakta kalabiliyordu. Şimdi ise gerçekleşen öğle arası etkinlikleri sayesinde bahane yok, kaçış yok!: )

Kampusun şehre uzaklığı etkinliklere katılımı nasıl etkiliyor?

Mekânsal uzaklık tabi ki kent merkezindeki katılımcıya ulaşmak istediğinizde dezavantaj. Buna yönelik olarak geçtiğimiz dönem etkinlik günlerinde Hacıosman Metro (Taksim-Hacıosman Metro Hattının son durağı) ile Kampüs arası çalışan ücretsiz servis uygulamasını başlattık. Etkinliklerden önce ve sonra bu servisten herkes yararlanabiliyor. Servis uygulamasını başlattığımızdan itibaren kampüs dışından ilgi ve katılımda artış gördük. Önceleri sadece Sarıyer’den katılımcı gelirken artık Taksim’den, Levent’ten hatta Anadolu Yakası’ndan da katılımcı geliyor. Süreç içerisinde daha fazla PR ve reklam çalışmaları yaparak farklı kitlelerden daha çok katılımcıya ulaşmak istiyoruz.

Yapılan etkinliklerden yakın çevre veya Sarıyer bölgesinde yaşayan vatandaşlar yararlanabiliyor mu?

Tabi, etkinliklerimizin çoğu ücretsiz ve herkesin katılımına açık.

Nasıl tepkiler geliyor?

Genellikle mekân, altyapı, uygun fiyat politikası, nitelikli etkinlik organizasyonu ve etkinlik çeşitliliğiyle ilgili olumlu tepkiler alıyoruz. Özellikle şehrimizde gösteri sanatlarına yönelik var olan sahne ve altyapı eksikliğinden ötürü SGKM, gösteri sanatları çalışanları ve takipçileri tarafından çok değerli bulunuyor.

Mezunlarımız Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nin düzenlediği etkinliklerden nasıl haberdar olabilir, biletlere nasıl ulaşabilirler?

Etkinliklerimizin duyurusu ve etkinlik programı güncellemesi düzenli olarak http://sgkm.ku.edu.tr/ adresimizden ve facebook.com/sevgigonulkulturmerkezi adresinden yapılıyor.

Ücretli etkinliklerin online biletleri ve davetiyeler ise etkinlikten beş gün önce tixbox.com.tr üzerinden satışa/dağıtıma çıkıyor. Buradan mezunlarımız indirimli tarifeden yararlanarak koltuklarını garantileyebilirler.

Eklemek istediklerin?

Bu alanda daha aktif olmak ve özel projelerle ulusal/uluslar arası işbirliği yaratmak isteyen mezunlarımızla irtibatta olmak çok isteriz. İlgilenenler sgkm@ku.edu.tr adresi üzerinden benimle iletişime geçebilirse sevinirim.

Teşekkürler