18 Haziran 2016 

Koç Üniversitesi 22’nci mezunlarını verdi

Koç Üniversitesi’nin “22. Lisans ve Lisansüstü Mezuniyet Töreni” Rumelifeneri Kampüsü’nde gerçekleştirildi. 1030 öğrencinin diploma aldığı törende, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı görevini Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’a devreden Rahmi M. Koç, “23 sene Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı yaptıktan sonra 1 Ocak 2016 tarihi itibarıyla bu görevi Ömer M. Koç’a devrettim. Bu zaman zarfında, kurucu rektörümüz dahil, dört rektörle çalıştım. Üniversitemizi bir yerden aldık, bir yere getirdik. Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında saygınlığı olan bir kurum haline geldi. Bayrağı devralan Ömer M. Koç’un, üniversitemizi daha da ileri götüreceğinden eminim” dedi. Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç ise, “Koç Üniversitesi 23 yıl önce, 200 lisans ve 50 lisansüstü öğrencisiyle yola çıkmıştı. Bugün lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olarak 1030 mezun veriyoruz. Toplam 6250 öğrencimiz ve bugüne kadarki 11.850 aşan mezunumuzla, inandığımız yolda büyük azimle ilerliyoruz” diye konuştu. Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan da, 2015-2016 akademik eğitim döneminde Koç Üniversitesi’nin araştırma, keşif ve ilerlemeye verdiği önemin sonuçlarını aldığı eğitim dönemi olduğunu belirtti. Konuk konuşmacı olarak törene katılan The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent ise öğrencilere, “Eğitimin önemini küçümsemeyin, insan ilişkilerine önem verin, yardıma muhtaç insanların ihtiyaçlarının giderilmesinde rol oynayın, cesur olmaktan korkmayın” tavsiyelerinde bulundu. Mezunlar Derneği Başkanı Serhan Vardarlı’03 mezunlara “Aldığınız eğitimin en büyük faydası, doğru soruları sorabilmek olacak. Sizler de cevabını alamayana kadar sormaya ve heyecana devam edin lütfen, çünkü bir gün cevapları siz üretmeye başlayacaksınız.” diyerek seslendi.

Koç Üniversitesi 2015-2016 akademik eğitim ve öğretim dönemi lisans ve lisansüstü eğitimini başarıyla tamamlayan 1030 öğrenci, 18 Haziran 2016 Cumartesi günü düzenlenen “22’nci Mezuniyet Töreni’yle diplomalarını aldı. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer M. Koç, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan’ın katıldığı törende, bu yıl konuk konuşmacı olarak The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent yeni mezunlara seslendi.

Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı görevini Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’a devreden Rahmi M. Koç, öğretim üyelerinin yanı sıra çok sayıda davetli ve öğrenci yakınlarının katıldığı törende veda konuşması yaptı. Rahmi M. Koç, “23 sene Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı yaptıktan sonra, Ocak 2016 tarihi itibariyle bu görevi Ömer M. Koç’a devir ettim. Bu zaman zarfında, kurucu rektörümüz dâhil, dört rektörle çalıştım. Üniversitemizi bir yerden aldık, bir yere getirdik. Üniversitemiz gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında saygınlığı olan bir kurum haline geldi. Bayrağı devralan Ömer M. Koç’un, üniversitemizi daha da ileri götüreceğinden eminim. Mezunlarımızı can-ı gönülden tebrik eder, bundan sonraki hayatlarında başarılar dilerim.” dedi.

Koç Üniversitesi’nin öğrencilerini dünya vatandaşı olarak yetiştirmeye gayret ettiğini ifade eden Ömer M. Koç, “Hiç kuşkum yok ki, çok yönlü, donanımlı ve özgüvenli bireyler olarak sizler; burada elde ettiğiniz bilgi birikiminizi, edineceğiniz deneyimler ve yeni kazanımlarla zenginleştireceksiniz. Sizleri yarının liderleri arasında görmek, uluslararası mecralarda başarılarınızı işitmek ve yurttaşlık bilinci gelişmiş bireyler olarak; memleketimizin çağdaşlaşmasına katkıda bulunduğunuzu bilmek aileleriniz ve üniversitemiz için en büyük gurur ve memnuniyet kaynağı olacaktır. Aranızda öğrenimine yurtdışında devam edecek olanlar var. Orada sadece kendinizi değil, ailelerinizi, üniversitenizi ve memleketinizi de temsil edeceksiniz. Hangi ülkeye giderseniz gidin, memleketinizi ve ailenizi unutmayın. Örf ve âdetlerinize sadık kalın. Anadilinizi güzel ve doğru konuşmaya özen gösterin” diye konuştu.

Koç Üniversitesi hakkında da bilgi veren Ömer M. Koç, “Koç Üniversitesi 23 yıl önce, 200 lisans ve 50 lisansüstü öğrencisiyle yola çıkmıştı. Bugün lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olarak 1030 mezun veriyoruz. Toplam 6250 öğrencimiz ve bugüne kadarki 11.850 mezunumuzla, inandığımız yolda duraksamadan, büyük azimle ilerliyoruz. Bilimden sanata, eğitimden spora hemen her alanda öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin aldığı ödüller, kurduğumuz yeni araştırma merkezleri, açtığımız yüksek lisans ve doktora programları ve mezunlarımızın hayata değer katan çalışmaları, doğru yolda emin adımlarla ilerlediğimizin en önemli kanıtı. Bu yılki "Times Higher Education" 50 yaşından genç dünya üniversite sıralamalarında; Türkiye'de birinci, dünyada 36. olduk. Bir üniversite için çok kısa sayılabilecek bir zaman zarfında bu derece büyük başarılar elde etmek ve bu kadar yol kat etmiş olmak hakikaten takdire şayandır.” dedi.

“Bilginin en büyük güç olmasını bilmelisiniz” diyerek sözlerini sürdüren Ömer M. Koç şöyle devam etti: “2016 yılında sağlık alanında Vehbi Koç Ödülü’nü alan Prof. Dr. Kamil Uğurbil’in de ifade ettiği gibi; ‘Fikir özgürlüğü olmadan, bilim tam anlamıyla gelişemez’. Bu nedenle, çevresindeki sorunlara duyarlı, sorgulayan, araştıran, kendine güvenen, lider ve girişimci bireyler olarak, Toplumumuza örnek olacağınıza ve Türkiye’nin geleceğini aydınlatacağınıza eminim. Yurt dışına gidecek olan gençlerimizin de er ya da geç memleketlerine dönüp; edindikleri farklı donanım, deneyim ve birikimi ülke yararına kullanmaları en büyük temennimizdir. Hangi mesleği seçerseniz seçin; o işi en iyi surette yapmayı; alanınızda yükselmeyi hedefleyin. Dünya korkunç bir hızla değişiyor. Sizler bu değişime ayak uydurmak için bilgi ve becerilerinizi mütemadiyen arttırmaya gayret edin. Tutkuyla inandığınız değerler uğruna mücadele etmekten kaçınmayın. Çalışmadan başarmanın hiçbir yolu yok. Hayatta hiçbir başarı kolay elde edilmiyor. Kolay elde edilen şeylerin de pek kıymet-i harbiyesi olmuyor. Bundan sonra da öğrenme arzunuz daim, başınız dik, yolunuz açık olsun.”

Koç Üniversitesi’nde halen toplam 1011 öğrencinin tam burslu olarak eğitim gördüğünü kaydeden Ömer M. Koç, Anadolu Bursiyerleri programı kapsamında ise 110 bağışçının desteğiyle Anadolu'nun her köşesinden seçilen 232 öğrencinin yüzde 100 bursla okutulduğunu belirterek, “Bu öğrencilerin ilk yedisini bu sene mezun ediyoruz. Burs vererek destek olan bütün kişi ve kuruluşlara teşekkür ederim” dedi. 2010 yılında açılan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin bu yıl ilk mezunlarını vermesi nedeniyle büyük heyecan duyduklarını ifade eden Ömer M. Koç, 2014 sonunda hizmete açılan Koç Üniversitesi Hastanesi'nin gelecek yıl tüm yatırımının tamamlanacağını belirtti. Ömer M. Koç, “Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin; uzmanlığa, nitelikli iş gücüne ve modern donanımlı tesislere en fazla ihtiyaç duyulan sağlık alanında büyük bir fark yaratacaklarına eminim” dedi.

Yeni mezunları kutlayarak konuşmasına başlayan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, “2015-2016 dönemi araştırmaya, keşfe ve ilerlemeye verdiğimiz önem, destek ve katkının sonuçlarını birer birer gördüğümüz bir eğitim dönemi oldu. Koç Üniversitesi-Arçelik Araştırma Merkezi’ndeki çalışmalarımız ile geleceğimizi şekillendirirken, Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi ile geçmişimize ışık tutacağız ve Koç Üniversitesi Hastanesi ile tıpta eğitim ve araştırmanın merkezi olacağız” dedi.

Türkiye’den Nobel ödülü alan ilk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ı kısa bir süre önce konuk ettiklerini hatırlatan Prof. Dr. İnan, “Bu ziyaretin anısına bu yıldan itibaren Mardinli ve tercihen bir kız öğrenciye, ‘Anadolu Bursiyerleri’ kapsamında, Aziz Sancar Bursiyeri olarak tam burs verme kararı aldık” dedi. Prof. Dr. İnan sözlerini şöyle tamamladı: “Siz mezunlarımız yarının düşünce önderleri, iş dünyasının liderleri, mühendisleri, hukukçuları, bilim insanları, sanatçılarısınız; kısacası siz yarınımızın sahipleri ve ülkemizin geleceğinin ta kendisisiniz… Bundan sonraki yaşamınızda da sanat, kültür ve sporu ihmal etmeyin ve sakın başarı hırsına kapılıp sadece mesleğe odaklı kalmayın. Günün sonunda önemli olanın yaptığınız her işte dokunduğunuz ve etkilediğiniz insanlar olduğunu unutmayın...”

The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent ise konuşmasında, “Türkiye’nin ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri haline gelen, akademik ve sosyal alanlardaki başarılarıyla göz dolduran Koç Üniversitesi’nde bu özel günün bir parçası olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum” diyerek sözlerine başladı.

Mezuniyeti ileriye bakma günü olarak nitelendiren Muhtar Kent, yeni mezunlara: “Eğitimin önemini küçümsemeyin. Dışarıda en az sizin kadar akıllı ve yetenekli gençler var ancak sizin sahip olduğunuz olanaklara sahip değiller. İnsan ilişkilerine önem verin. Aktif ve esnek olun. Hiçbir zaman yalnız yemek yemeyin. Her zaman yeni insanlarla tanışmaya ve onlardan yeni bir şeyler öğrenmeye açık olun. Mütevazı olun. Kendi çantanızı her zaman kendiniz taşıyın, hem gerçekte hem mecazen. Sizi her gün azimle kaldıracak ve güne başlatacak tutkunuzu bulun. Her gün yeni bir şeyler öğrenin! Büyümeye devam edin. Gönüllü olarak, çalışarak başkalarının hayatlarına dokunun. Yardıma muhtaç insanların ihtiyaçlarının giderilmesinde bir rol oynayın. Akıllı riskler almaktan, cesur olmaktan korkmayın. Bana hayatımda en çok başarısızlıklarım yol göstermiştir. Onun için başarısız olmaktan korkmayın” tavsiyelerinde bulundu.

Törende her yıl olduğu gibi bu yıl da mezunlar adına Mezunlar Derneği konuşmacısının bir konuşması oldu. Bu yıl Mezunlar Derneği’nin Başkanı Serhan Vardarlı’03 mezunlara seslendi. “Aldığınız eğitimin en büyük faydası, doğru soruları sorabilmek olacak. Sizler de cevabını alamayana kadar sormaya ve heyecana devam edin lütfen, çünkü bir gün cevapları siz üretmeye başlayacaksınız.” diye seslenen Serhan Vardarlı’03, konuşmasını “
Her şeyden önemlisi sizlerin de katkılarıyla, geçmişimizi yarınlara taşıyacak, hayat boyu bizleri destekleyecek ve büyütecek camiamıza katılabilirsiniz. Dernek sizin yuvanız, okulla olan bağınız, üye olun, koruyun, kollayın lütfen.” şeklinde sürdürdü ve tüm mezunları Koç Üniversitesi Mezunlar Derneği çatısı altında toplanmaya davet etti.

Törende konuşan Koç Üniversitesi birincisi Oğuzhan Çelebi ise Koç Üniversitesi'ndeki eğitim anlayışının, öğrencinin hayata ilişkin hedeflerine karar vermesinde ve bu hedeflere ulaşmasında büyük bir rol oynadığını ifade etti. Oğuzhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Okulumuzun öğrenci merkezli eğitim anlayışından uzaklaşmadan, Türkiye'nin en önemli araştırma üniversitelerinden birine dönüşmesinde, başta rektörümüz Umran İnan olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum. Geri dönüp eğitim hayatıma baktığımda, Koç ailesinin izlerini attığım her adımda görebiliyorum. 14 yaşında, Sayın İnan Kıraç'ın eğitim vakfı kuruculuğunu ve başkanlığını yaptığı Galatasaray Lisesi'nde başlayan yolculuğum, Koç Üniversitesi'nden aldığım Suna-İnan Kıraç Bursu ve Sayın Vehbi Koç'un kurucusu, Sayın Ömer Koç'un da Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu Türk Eğitim Vakfı'ndan aldığım üstün başarı Bursu ile devam etti. Koç Ailesi'nin eğitim hayatında destek olduğu çok sayıda öğrenciden biri olarak Türkiye'de eğitime yaptığı katkılardan dolayı kendilerine teşekkürü borç biliyorum.”