4 Haziran 2014 

“KUGlobalAid” Bosna Hersek’teki yardım çalışmalarını büyütüyor

Koç Üniversitesi Uluslararası Programlar Ofisi (OIP) öncülüğünde kurulan öğrenci yardım grubu KUGlobalAid, Bosna Hersek’te savaşın yaralarını sarmak amacıyla geçen yıl başlattığı “Nar Projesi” kapsamında tekrar Bosna’da. Proje kapsamında, 90’lı yıllardaki savaştan etkilenen kadınların ürettiği, el ürünleri Saraybosna’da açılan stantta satışa sunuldu.

Öğrencilerimizin girişimiyle kurulan ve Uluslararası Programlar Ofisi’nin desteğini alarak, her sene uluslararası yardım projeleri düzenleyen KUGlobalAid ekibi, çalışmalarına hızla devam ediyor.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde yardım bekleyen insanlara hem maddi hem de manevi destek olmayı amaçlayan,on kişilik KUGlobalAid öğrenci grubu, 2013 yılında başlatılan Nar Projesi kapsamında yine Bosna’da.

4 Haziran’da Bosna’ya ulaşan ekip, 90’lı yıllardaki savaştan etkilenen yoksul kadınların ürettikleri el ürünlerini satmak üzere Saraybosna’da stant açtı. 9 Haziran’a kadar açık kalan stantta Bosnalı kadınlar yararına satış gerçekleştirildi.

Satışların sürdürebilir bir şekilde devam ettirilerek, gelirin artırılmasını hedefleyen öğrenciler, bu kapsamda Srebrenitsalı kadınların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik adımlar attı. Diğer taraftan, Bosna Hersek’te faaliyet gösteren mağaza ve kuruluşlarla işbirliği oluşturulması için girişimlerde bulunuldu.

Etkinlik kapsamında ayrıca, Srebrenitsa’da anıt mezar ziyaretleri, yurtlarda kalan çocuklarla buluşmaların yanı sıra 9 Haziran’da Saraybosna Yunus Emre Kültür Merkezi'nde Nar projesi tanıtım resepsiyonu gerçekleştirildi. KuGlobalAid ekibi 10 Haziran’da Bosna Hersek’teki etkinliklerini tamamladı. KUGlobalAid Ekibi ilk olarak, Nisan 2012’de Bosna’da “Geriye Kalanlar” başlıklı fotoğraf sergisi düzenleyerek, savaşın Bosna Hersek’e verdiği ağır hasara dikkat çekmişti. Ekip, savaşın yarattığı yoksul Bosnalılara destek olmak amacıyla Haziran 2013 tarihinde, “Nar Projesi’ni başlatmak üzere Bosna Hersek’e gitti.

Aralık 2012’de ise Tunus’a hareket eden ekip, Umnum Bişne köyündeki su şebekesi sisteminin geliştirilmesinde katkı sağladı.

Yurtdışında olduğu kadar yurtiçinde de etkinlikler gerçekleştiren KuGlobalAid ekibi, Aralık 2013’te üniversitemizde düzenlenen Global Katılım Semineri’yle, liselilerde sosyal sorumluluk bilincini geliştirmek amacıyla, gençleri İstanbul’daki çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla buluşturdu.

Nisan 2013’te ise İstanbul’dan Erzincan’a kadar bisikletlerle giden ekip, Erzincan’daki kadın girişimcileri ve destekleme projelerine dikkat çekti. Mart 2014’te Clinton Global Initiative programına da kabul edilen KuGlobalAid ekibi, Phoenix Arizona’da bir sunum yaptı.

KUGlobalAid Hakkında:

KUGlobalAid farkındalık ve uluslararası dayanışma yaratmak ve mağdurlara destek olmak için çalışan öğrenci girişimli bir sosyal sorumluluk grubudur. KUGlobalAid, üniversite öğrencilerinin gönüllü olarak bir araya gelerek yabancı ülkelerde yardıma ihtiyacı olanlara ulaşmayı sağladığı gibi yerel insanlarla etkileşime girmelerine imkân veren bir ortamdır. Projeler bağışlar ve aktivitelerden finanse edilir.

KUGlobalAid ekibi bunun öncesinde bahar 2012’de Bosna’da Aralık 2012’de Tunus’ta ve Nisan 2013’te Erzincan’da projeler düzenledi. Bunun dışında Bosna’daki fotoğraflarıyla “Bosna’dan Geriye Kalanlar” isimli bir fotoğraf sergisi de düzenledi. Ekip Erzincan’da ise küçük işletme sahibi seçilmiş 3 kadına eğitimler verecek ve mikro-finans desteği sağladı.