7 Nisan 2016 

Koç Üniversitesi ve Arçelik A.Ş. geleceği şekillendirecek araştırmalara imza atacak

Koç Üniversitesi ve Arçelik A.Ş. işbirliğiyle, Türkiye’de yaratıcı endüstrilerin üretim kapasitesini, kalitesini ve uluslararası rekabet gücünü artıracak araştırma çıktıları elde etmek amacıyla, Koç Üniversitesi Arçelik Yaratıcı Endüstriler Uygulama ve Araştırma Merkezi (KUAR) kuruldu.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, merkezle ilgili “KUAR, yaratıcı endüstrilerde faaliyet gösteren bireyler, ekipler, uzmanlar, akademisyenler ve araştırmacılar için bir çatı, bir buluşma merkezi olacak. Tüm bilim dalları ile etkileşim halinde çalışmalarını yürütecek bu merkezde düzenlenen eğitimler, çalıştaylar, filizlenen projeler, yaratılan fikirler ile ülkemizde yaratıcı endüstrilerin üretim kapasitesini, üretim kalitesini ve uluslararası rekabet gücünü artıracak araştırma çıktıları elde edilecek”dedi.

KUAR’ın yenilik, inovasyon ve tasarım kavramlarına büyük önem veren Arçelik A.Ş. ile bu alanlardaki akademik başarıları ile dikkat çeken Koç Üniversitesi’nin güçlerini birleştirdiği çok önemli bir girişim olduğunu ifade eden Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu: “ Tasarım ve yaratıcı endüstriler alanındaki uygulamalarımıza da yön veren Ar-Ge ve inovasyon birikimimiz ve yetkinliklerimiz sayesinde bugün her pazara ve ihtiyaca uygun ürün geliştirebiliyoruz. Tüm süreçlerimizde geliştirdiğimiz yenilikçi çözümler ile sektörümüzde fark yaratıyoruz.” dedi.

Türkiye’de yaratıcı endüstrilerin üretim kapasitesini, üretim kalitesini ve uluslararası rekabet gücünü artıracak araştırma çıktıları elde etmeyi hedefleyen Koç Üniversitesi Arçelik Yaratıcı Endüstriler Uygulama ve Araştırma Merkezi (KUAR) faaliyetlerine başladı. Koç Üniversitesi ve Arçelik A.Ş. ortaklığıyla kurulan merkezde, öncelikli olarak yaşam stili, eğlence, kültürel miras, ulaşım, bilgi, eğitim ve sağlık alanlarında çalışmalar yapılması planlanıyor.

‘Yaratıcılık’ kavramını çalışmalarının odağına koyan KUAR, ana faaliyet alanını yazılım ve elektronik cihaz tasarımı olarak özetlenebilen ‘etkileşim tasarımı’ olarak belirledi. Koç Üniversitesi’nin lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle akademisyenlerinin araştırma yapma imkânına sahip olacağı merkezde dünyanın önde gelen üniversitelerinden akademisyenlerle ortak çalışmalar da yürütülecek. Üniversitenin içinde yer alan ofis, laboratuvar ve atölye alanlarından oluşan 250 metrekarelik ofis alanı ve üniversitenin üretim atölyeleri, film ve müzik stüdyoları, sergi ve gösteri alanları dahil edildiğinde toplam 1000 metrekareyi aşan bir komplekste faaliyet gösterecek olan merkezin direktörlüğünü Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuzhan Özcan yapacak.

Prof. Dr. Umran İnan: “Koç Üniversitesi olarak, iş dünyası ile bilimsel araştırma ekseninde titizlikle yürüttüğümüz çalışmaları çok önemsiyoruz. Burada bizim bakış açımız, iki tarafın da yetkinliklerinden sinerji yaratmak ve uzun vadeli, katma değeri yüksek işbirlikleri kurmak doğrultusunda.”

KUAR’ın yaratıcı endüstrilerde faaliyet gösteren bireyler, ekipler, uzmanlar, akademisyenler ve araştırmacılar için bir çatı, bir buluşma merkezi olacağını belirten Umran İnan: “ Tüm bilim dalları ile etkileşim halinde çalışmalarını yürütecek bu merkezde düzenlenen eğitimler, çalıştaylar, filizlenen projeler, yaratılan fikirler ile ülkemizde yaratıcı endüstrilerin üretim kapasitesini, üretim kalitesini ve uluslararası rekabet gücünü artıracak araştırma çıktıları elde edilecek. Bu çıktıların yenilikçi projelere dönüşeceğinden ve hepimiz için büyük bir gurur kaynağı olacağından hiç şüphem yok.” dedi.

Hakan Bulgurlu: “Tüketicilerimiz için geleceğin ürünlerini tasarlarken, dünyaya teknoloji transferi yapan bir şirket konuma da gelmeyi hedefliyoruz”

KUAR’ın yenilik, inovasyon ve tasarım kavramlarına büyük önem veren Arçelik A.Ş. ile bu alanlardaki akademik başarıları ile dikkat çeken Koç Üniversitesi’nin güçlerini birleştirdiği çok önemli bir girişim olduğunu ifade eden Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu: “ Tasarım ve yaratıcı endüstriler alanındaki uygulamalarımıza da yön veren Ar-Ge ve inovasyon birikimimiz ve yetkinliklerimiz sayesinde bugün her pazara ve ihtiyaca uygun ürün geliştirebiliyoruz. Tüm süreçlerimizde geliştirdiğimiz yenilikçi çözümler ile sektörümüzde fark yaratıyoruz.” dedi.

Ar-e ve inovasyon alanlarındaki öncülüklerini daha da güçlendirmek amacıyla, üniversiteler ve araştırma kuruluşları ile teknoloji geliştirme çalışmaları ve yoğun işbirlikleri gerçekleştirdiklerini belirten Bulgurlu: “Bu sayede inovasyon süreçlerimizde çok yönlü hareket edebiliyor, daha hızlı sonuçlar alıyoruz. Geleceğe yönelik fırsat olabilecek yeni teknoloji ve iş alanları konusunda bilgi alışverişi yapmak hedefi ile oluşturduğumuz Ar-Ge danışma kurulumuzda, dünyanın saygın eğitim kurumlarından ünlü akademisyenler yer alıyor. Yakın zamanda, İngiltere’de, Cambridge Science Park’ta en yeni Ar-Ge merkezimizi açtık. Yine, ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology(MIT) bünyesindeki MIT Media Lab’e üye olarak burada yürütülen projelere de erişim hakkına sahip olduk. Bütün bu çalışmalarımızla, tüketicilerimiz için geleceğin ürünlerini tasarlarken, dünyaya teknoloji transferi yapan bir şirket konumuna gelmeyi hedefliyoruz” dedi.

Arçelik A.Ş.’nin enerji ve su verimliliği, ses seviyesi alanlarında, sınıfının en iyi ürünlerini geliştirdiğini söyleyen Bulgurlu: “Şirketimiz, tasarıma büyük önem veriyor. Her yıl dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından çok sayıda ödülle dönüyoruz. Hem yurtiçinde hem yurtdışında tasarım alanında çalışmalar yapan pek çok saygın kuruluşla ve dünyaca ünlü tasarımcılarla işbirlikleri yürütmekteyiz” dedi. Yenilikçi ve yaratıcı konularda birlikte çalıştıkları en önemli akademik kuruluşlardan birinin de pek çok farklı disiplinde sahip olduğu önemli kaynaklar ve uluslararası alanda yürüttüğü çalışmalarla Koç Üniversitesi olduğunu söyleyen Bulgurlu: “KUAR’ı, uzun yıllara dayanan işbirliğimizin geldiği çok önemli bir aşama olarak görüyoruz” dedi.

“KUAR’daki çalışmaların, yenilikçi ürünler tasarlamalarına ilham verecek kavramsal prototipler, konsept tasarımlar, tasarım kılavuzları gibi çıktılar sunacağını belirten Bulgurlu: “Bu çalışmaların çıktılarının sadece Arçelik A.Ş. de değil, ülkemizin çok farklı sektörlerindeki önde gelen şirketlerin ürün portföylerinde de yer alma potansiyeli var. Yıllardır müşterisini yakından tanıyan ve hayatı kolaylaştırmak için yenilikçi çözümler sunan bir şirket olarak, bu merkezde yürütülebilecek proje konularının belirlenmesi kadar hayata geçirilmesi noktasında da önemli bir rol üstleneceğiz. Farklı disiplinlerin bir arada çalışacağı bu merkezde zengin bir ekip ile yeni çözümler geliştirme fırsatı bulacağız.” dedi.