5 Haziran 2014 

Koç Üniversitesi’nde insana dokunarak oynanan oyun tasarlandı

Design Lab’de, bilgisayar oyunlarının mouse, joystick gibi araçlar yerine insanların birbirine dokunarak oynamasını sağlayan sistem tasarlandı.

Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü bünyesinde faaliyet gösteren Design Lab, birbirinden farklı çalışmalara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Merkezin son tasarım çalışmalarından biri de mouse ya da joystick yerine “insan insana dokunarak oynanan oyun” oldu. Doktora öğrencisi Oğuz Turan Buruk tarafından gerçekleştirilen on kişilik bir ekibin katıldığı Doktora Tezi Araştırması kapsamındaki atölye çalışmasında, herhangi bir kontrol cihazı kullanılmadan, sadece iki insanın birbirine dokunarak oynayabildiği iki oyun tasarlandı. d-Coder adlı oyunda iki insan birbirine dokunarak, kartlardan çektikleri kodları kırarken, “WormHole” adlı oyunda yine iki oyuncu sadece ellerine dokunarak, ekranda belirlenen cisimleri yok edebiliyor.

Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü bünyesinde bulunan Design Lab, ses getiren çalışma ve etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Koç Üniversitesi doktora öğrencisi Oğuz Turan Buruk, doktora tezi araştırması kapsamında, herhangi bir araç kullanmadan bilgisayar oyunu oynanabilmesini amaçlayan atölye çalışması düzenledi.

Buruk’un “İnsan insana Dokunarak Oyun Tasarlamak” başlıklı atölye çalışmasına, yazılımcı, illüstratörlerin yanı sıra oyun, 3B, ses ve etkileşim tasarımcılarından oluşan 10 kişilik bir ekip katıldı. Ekip iki gün süren çalışma sonunda, Türkiye’de ilk kez oyunların herhangi bir araç kullanmadan oynanmasını sağlayan tasarım gerçekleştirdi.

Ekip tasarımı oluşturmak amacıyla önce d-Coder ve Worm Hole adlı iki kart oyunu kurguladı. d-Coder adlı oyun, oyuncuların çeşitli dokunma şekilleriyle yardımlaşarak kartlardan çektikleri kodları kırmasından oluşuyor. WormHole adlı oyunda ise yine iki oyuncu çeşitli şekillerde birbirinin elini tutarak, ekranda beliren cisimleri yok etmeye çalışıyor.

Türkiye’de akademik anlamda yapılan oyun geliştirme çalışmalarının nadir örneklerinden birinin ortaya konulduğu Design Lab’daki bir sonraki aşamada, oyunun uygulanacağı “DubTouch” adı verilen çift taraflı ekran düzeneğinin ön prototipi hazırlandı.

Bu ekranın iki yanında oyuncuların birbirlerine dokunabileceği alanlardan oluşan sistem kuruldu. Henüz üretilmemiş olan prototip niteliğindeki tasarımlar için hazırlanan, kart oyununa daha sonra “DubTouch” ortamının sunduğu dijital özellikler eklendi.

48 saat süren çalışma sonunda ekip, her iki oyunu da klavye, mouse ya da joystick gibi araçlar yerine “iki insanın birbirine dokunarak” oynamasını sağlayan düzeneğin tasarımını gerçekleştirmiş oldu.

Oyunlarla ilgili detaylı bilgi için web sayfası, facebook ve youtube adresleri ziyaret edilebilir.
Design Lab: http://designlab.ku.edu.tr/
Facebook: https://www.facebook.com/events/694155587301453/?fref=ts
Video: https://www.youtube.com/watch?v=1Vfajf-rK-U

Design Lab Hakkında
Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar altında, geleceğin medya, ürün ve mekânlarını geliştirmek üzerine 2012 yılında kuruldu. Design Lab’de yapılan çalışmalar, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümü iş birliği ile gerçekleştirilmektedir. Araştırma partnerleri arasında, Akıllı Arayüzler Laboratuarı, Optik Mikrosistemler Laboratuarı, Robotik ve Mekatronik Laboratuarı bulunuyor. Design Lab ayrıca, İsveç’te Mälardalen Üniversitesi, Finlandiya’da Aalto Üniversitesi Media Lab ve Helsinki’deki Sound and Physical Interaction Research Group, Şangay’daki Tongji Üniversitesi’nin Mimarlık ve Planlama bölümleriyle uluslararası iş birliği içindedir. Design Lab’de şu anda, jestlere dayalı arayüzler, dokunsal his veren kontrol cihazları, artırılmış gerçeklik ve dijital oyunlar üzerine çalışmalar yürütülmektedir. Design Lab aynı zamanda tasarım konusunda uluslararası seminerlere de ev sahipliği yapmaktadır.