22 Kasım 2013 

ABD Enerji Bakanı Koç Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Koç Üniversitesi’nde konferans veren ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz ABD’nin alternatif enerji kaynaklarına yaptığı yatırımları anlattı.
 

ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz ve yeni ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, 22 Kasım Cuma günü Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Kampüsü’nü ziyaret etti. Ziyaret sırasında bir konuşma yapan ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz, ABD’nin iklim değişikliği ile mücadele politikalarına ve yeşil enerji uygulamalarına değindi. Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, akademik araştırmaların ve üniversitelerin, sürdürülebilir bir dünya konusundaki sorumluluklarının önemine ve sürdürülebilir enerji teknolojilerine dikkat çekti.

ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz, 22 Kasım Cuma günü Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nü ziyaret etti. Yeni ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter’ın da katıldığı ziyarete, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ev sahipliği yaptı.

ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz, Koç Üniversitesi Rumeli Feneri kampüsünü ziyareti sırasında öğrencilere bir konferans verdi. Dr. Moniz, konferansta ABD’nin iklim projeleri, yeşil enerji ve enerji tasarrufu konularında görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

Dr. Moniz, ayrıca, Türkiye’de özel sektörün desteğiyle Koç Üniversitesi Kampüsü içinde kurulan enerji alanındaki özel sektör destekli ilk araştırma merkezi KUTEM’i (Koç Üniversitesi TÜPRAŞ Enerji Merkezi) ziyaret ederek, enerji çalışmaları konusunda doktora öğrencilerinden bilgi aldı.

Ziyareti sırasında KUTEM laboratuvarından ve kampüsten çok etkilendiğini belirten ABD Enerji Bakanı Dr. Ernest Moniz, yaptığı konuşmada yeşil enerji konusuna dikkat çekti. Dr. Ernest Moniz, öğrencilere yaptığı konuşmasında düşük karbonlu enerji kaynaklarına daha fazla önem verilmesi gerektiğine değinerek, iklim değişikliğinin tüm dünyadaki etkilerinin şu anda bile görüldüğüne dikkat çekti. Moniz, ABD’nin yeni kuşak biyoyakıtları, güneş enerjisi gibi alternatif enerji yakıtlarının bir çözüm olması için gerekli yatırım ve araştırmalara ağırlık verdiğini dile getirdi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan da enerji konusunun Türkiye’nin ve dünyanın en önemli konularından biri haline geldiğini belirtti. İnan Türkiye’nin, orta ve uzun vadede enerji talebini en hızlı artıracak ülkeler arasında gösterildiğine dikkat çekerek, konuşmasına şöyle devam etti : “Akademisyenler olarak dünyaya, geleceğe ve insanlığa karşı sorumluluğumuzun farkındayız. Bu sene 20. yılını kutlayan Koç Üniversitesi bir araştırma üniversitesi olarak, her araştırması ve bilimsel çalışmasıyla, sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamayı amaçlıyor. Öğrencilerimizi de bu bilinç ve sorumlulukla yetiştiriyoruz. Geçtiğimiz aylarda açtığımız Enerji Araştırmaları merkezimizde yakıt üretim teknolojilerinin verimliliğinin artırılması, sera gazı emisyonlarının azaltılması için süreçlerin geliştirilmesi ve ithal teknolojilerin Türkiye’de üretilebilmesine yardımcı olmak üzerine odaklanan 30 kişilik bir araştırma görevlisi kadrosu bulunuyor. Üniversitemiz, sürdürülebilir enerji teknolojileri üzerine çalışmalarını devam ettirerek, gelecek kuşakları güvence altına almak için çalışıyor” dedi.