KULE Dergisi

KULE’38 - Yaz 2014 “İnternet” dosya konusu ile çıktı

“İnsanlık tarihinin en büyük buluşlarından, 21. yüzyılı ayrıcalıklı kılan, ilerlemenin en önemli aktörlerinden biri olan ama belki de en önemlisi, bilginin paylaşılması ve yaygınlaştırılması için matbaanın keşfinden bugüne sahip olduğumuz en muazzam araç: İnternet. Biz de bu sayımızın dosya konusu olarak, teknolojik gelişmeler ve bilimsel ilerleme açısından baktığımızda başlı başına değerlendirilmesi gereken bu konuyu seçtik.”

 

 

Hayatımıza girdiği 1980’lerden itibaren hızla yayılarak gündelik yaşamımızın olmazsa olmazı haline gelen mucizevi ağ İnternet, 30 yılı aşkın tarihinde bilişim, iletişim, araştırma ve geliştirme faaliyetleri için sınırsız bir bilgi alanı olduğu kadar, yeni tür bağımlılıkları ve kendi bağımlılarını da beraberinde getirdi. “İnternet ‘kesildiği’ için çalışamadım öğretmenim” diyen çocuklar yarattı ve en ufak bir erişim sıkıntısı bizi böylesine çaresiz bırakacak güce ulaştı. Kule Ekibi olarak biz de dosya konumuzu, İnternet'in tarihinden hayatımızın merkezine oturduğu kısa ama hızlı sürece uzanan bir zaman yolculuğu tadında sunarak kapsamlı bir şekilde ele almayı amaçladık.

 

Bu perspektifle popüler sosyal medya mecralarının gündelik yaşamımızdaki yerinden İnternet ve kitle örgütlenmelerinin geleceğine, Türkiye’nin gündemine oturan erişim yasaklarının eğitim ve bilimsel ilerleme açısından yol açtığı sorunlara ve bu bağlamda Türkiye’nin demokrasi karnesine odaklandık.

 

 

Hayatımızı kuşatan küresel ağ: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Murat Somer, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Deniz Yuret, Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü’nden Çağla Turgul ve Sosyoloji Bölümü’nden Deniz Yükseker Kule’nin yedinci katında buluştu; dosya konumuz İnternet'i konuştu.

Psikiyatrinin gözünden: Sosyal ilişkilerimize kattığı boyut, "bağımlılıklarımız", sosyal medya mecralarının üzerimizdeki etkileri, "selfie" modası ve daha pek çok yönüyle psikiyatrinin gözünden İnternet.

İnternet teknolojilerinin eğitimde kullanılması: Geleneksel öğrenme yöntemlerinden interaktif e-öğrenmeye doğru... Doç. Dr. Murat Sözer / KOLT Direktörü

İnternet’in İ’si:Deniz Aksen'le İnternet'in tarihine yolculuk... Doç. Dr. Deniz Aksen / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Sosyal medya ve İnternet'e dair: Özge Şahinler, Erim Kızıldere, Mustafa Yağcı ve Özlem Yürekli'ye sorduk: İnternet'i, çalışmak ve araştırma yapmak için mi yoksa sosyal medya mecraları için mi daha çok kullanıyorsunuz? Sosyal medyanın gücü hakkında neler söyleyebilirsiniz? Sizce İnternet bilgiye erişimde ne derece güçlü ve güvenli bir alan?

Aynadan İçeri: ARTER, Marc Quinn’den sonra Türk çağdaş sanatını uluslararası platformlarda başarıyla temsil eden Füsun Onur’u sanatseverlerle buluşturuyor.

KAMPÜSTEN NOTLAR:

Model Birleşmiş Milletler Buluşması Koç’ta

Yaz okulu programları başlıyor

Design Lab’den insanın insana dokunduğu oyun

Çocuklar bu yaz da kampüste buluşuyor

Pazarlama Kulübü’nden KAMP 2014

Türkiye’den LSGL’ye katılan ilk ve tek kurum

KU Gönüllülerinden 23 Nisan’a özel program

Şahin Ünal altıncı kişisel sergisini açtı

Elif Çağlar’dan caz esintileri

Bahar Şenliği'nde yıldızlar şöleni

Anamed ile tarihe yolculuk

Uluslararası Programlar Ofisi’nden Instagram yarışması

MAVA’dan iki sergi

VEKAM’dan konferanslar

SGKM’de capcanlı bir bahar

Ankara Araştırmaları Dergisi'nin üçüncü sayısı çıkıyor

Kule Dergisi'nin geçmiş sayılarına aşağıdaki listeden erişebilirsiniz.